Dondurucu soğuklar Ukrayna'da can aldı Dondurucu soğuklar Ukrayna'da can aldı

Kovid-19'un yeni varyantları olan Eris (EG.5) ve BA.2.86'ın yayılma endişeleri, koronavirüsle mücadele ve alınması gereken önlemleri yeniden gündeme getirdi.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere Avrupa ve Asya ülkelerinde hızla yayılan Eris ile ilgili gelişmeler, Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu yeni varyantların Türkiye'de henüz tespit edilmediğini ancak Eylül ayının ortalarından itibaren yurtta görülebileceğini ifade edildi. Şu ana kadar bu yeni varyantların yayılma hızına dair kesin bir çalışma bulunmamakla birlikte, Sağlık Bakanlığı, hızlı yayılma olasılığına rağmen ciddi bir endişe taşımadığını belirtti. 

SAĞLIK BAKANI KOCA: "YENİ VARYANTLAR TÜRKİYE'DE GÖRÜLMEDİ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni varyantların henüz Türkiye'de görülmediğini ve mutasyonlar nedeniyle virüsün etkinliğinin azaldığı bir döneme girildiğini açıkladı. Hastane yatışlarının artmadığını vurgulayan Bakan Koca, koronavirüse karşı alınacak önlemlerin griple benzer olması gerektiğini belirterek, özellikle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin kalabalık ortamlardan ve enfekte kişilerden uzak durması gerektiğini ifade etti.

"VİRÜS MUTASYONA UĞRAMAYA DEVAM EDİYOR"

Uzmanlar da yeni varyantların henüz Türkiye'de tespit edilmediğini, ancak tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Kovid-19'un hala yayılmaya devam ettiğini, bu nedenle virüsün mutasyona uğradığını dikkate almaları gerektiğini belirtti.

Ayrıca, yeni varyantların Türkiye'ye girmiş olabileceği ancak yoğun bir tarama yapılmadan tespit edilmesinin zor olduğu ifade edilmiştir. Hastane yatışlarının artmadığı ve ağır bir klinik seyrin görülmediği, ancak dikkatli olunması gerektiği vurgulanmıştır.

65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR DİKKAT!

DW Türkçe'den Kıvanç El'in haberine göre; Türkçe'den yeni varyantlarla ilgili olarak maske takılması gerekip gerekmeyeceği sorusu da gündeme gelmiştir. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, dünya genelinde maske takma zorunluluğunun henüz olmadığını belirtti. Ancak 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca, mevcut aşıların yeni varyantlara karşı ne kadar koruyucu olduğu konusunda kesin bir açıklama bulunmamaktadır. Bu nedenle aşılama çalışmalarının hızlandırılması gerekmektedir. Türkiye'de uygulanan aşıların Eris ve diğer yeni varyantlara karşı koruyucu olup olmadığıyla ilgili bir açıklama bulunmuyor.