Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kuruluna katılmak üzere ABD’ye gitti. Erdoğan, ABD'de Amerikan PBS kanalına Amna Nawaz'a röportaj verdi.

İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı ve İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin soruya cevap veren Erdoğan, bu iki konunun birbiriyle bağlantılı olmaması gerektiğini belirterek "ABD'nin Türkiye'ye F 16 savaş uçağı satışı, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasıyla ilişkilendirilmemeli.” dedi.

Açıklamalarının devamında İsveç’in verdiği sözleri tutması gerektiğini altını çizen Erdoğan, İsveç’in sadece mevzuatta değişiklik yapmış gibi göründüğünü ve bunun yeterli olmadığını belirttiği açıklamasında “Terör örgütlerinin gösteri ve faaliyetlerini durdurmaları gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

“RUSYA'YA, BATI'YA GÜVENDİĞİM KADAR GÜVENİYORUM”

Spikerin “Rus lider Putin’in tahıl koridoru hakkında verdiği taahhüdü yerine getireceğine güveniyor musunuz?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim güvenmemem için hiçbir sebep yok. Son 50 yıldır AB'nin kapısında bekliyoruz ve şu anda Rusya'ya, Batı'ya güvendiğim kadar güveniyorum" cevabını verdi.

"ABD İLE İYİ İLİŞKİLERİM OLDUĞU GİBİ RUSYA İLE DE OLACAK" 

Spikerin “ABD’yi mi Rusya’yı mı tercih ediyorsunuz?” sorusuna verdiği cevapta Erdoğan, Amerika ve Rusya ile olan ilişkileri hakkında şu açıklamalarda bulundu:

"Diplomasi dünya çapındaki uluslarla kazan-kazan senaryosuna dayalı temaslar kurmaktan ibarettir, tıpkı ABD ile iyi ilişkilerim olduğu gibi, aynı şekilde Rusya ile de iyi ilişkilerim olacak. Bu şekilde devam edeceğim"

“SÖZÜMÜ KEZMEYE HAKKIN YOK”

Spiker, Sedef Kabaş, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir soru yönetti. Soruya “Sizi bu neden bu kadar ilgilendiriyor” diyerek cevap vermeye başlayan ve Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu vurguladığı açıklamasında sözlerine devam ederken spikerin araya girerek sözünü kesmeye çalışmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kesme, kesmeye hakkın yok. Sözümü kesmeyeceksin. Saygı duyacaksın" diyerek tepki gösterdi.

Daha sonra ise soruya ilişkin cevabına devam eden Erdoğan, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu vurguladı ve mahkeme kararlarına herkesin saygı duyması gerektiğinin altını çizdi.