Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi ziyareti sonrasında uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Türkiye-Rusya-İran-Suriye formatında devam eden Suriye ile normalleşme adımlarına ilişkin, "Esad atılan adımları tribünden seyrediyor. Yani işin içerisinde bir türlü yer almıyor. Hala Suriye tarafında olumlu bir tavır yok. Temenni ederiz ki sürecin devamında onlar da masada yerini alır" şeklinde konuştu.

SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Erdoğan, "Deyrizor’daki petrolün kontrolü için, terör örgütünün yapmayacağı katliam yoktur. Bu konuda muhatap ülkelere gerekli uyarılarımızı yaptık, yapıyoruz." ifadesini kullanarak, terör örgütlerine verilen her silahın bölgedeki çatışmaların devamına ve Irak ile Suriye'nin toprak bütünlüğünün zarar görmesine yol açtığını belirtti.

SURİYE İLE NORMALLEŞME

Suriye ile normalleşme konusunda da değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Esad bizim normalleşme ile ilgili Türkiye-Rusya-İran-Suriye formatında atılan adımları maalesef uzaktan, tribünden seyrediyor. (Suriye ile normalleşme) Bunun gerçekleşmesi için rejimin sahadaki gerçeklere uygun hareket etmesi, sürece zarar verebilecek yaklaşımlardan kaçınması önemli. Yani işin içerisinde bir türlü yer almıyor. Hala Suriye tarafında olumlu bir tavır yok. Temenni ederiz ki sürecin devamında onlar da masada yerini alır"  diye konuştu. 

Seçil Erzan'a atılan mesajlar ortaya çıktı! Seçil Erzan'a atılan mesajlar ortaya çıktı!

RUSYA'NIN İKİ ÖZEL İSTEĞİ

Erdoğan, Rusya'nın iki özel isteğinden de bahsetti. İlk olarak, Rus tarım bankasının SWIFT sistemine bağlanması talebini dile getirdi. İkinci talebin ise taşımada kullanılan gemilerin sigortalanması olduğunu belirtti.

Bunun üzerine Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gutteres'in Rusların taleplerine yönelik olarak SWIFT sistemine direkt değil, ancak SWIFT işlemlerine aracılık edecek bir mekanizma önerdiğini açıkladı.

KERKÜK'ÜN BÜTÜNLÜĞÜ

Erdoğan ayrıca Afrika'daki gelişmeleri de değerlendirdi.  Bölgenin barış ve istikrarı için Kerkük'ün yapısını bozacak faaliyetlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Türkiye'nin Kerkük'ün bütünlüğünü korumaya kararlı olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE'NİN KÜRESEL ENERJİ MERKEZİ HEDEFİ

Doğal gazla ilgili bir merkez kurma planlarının olduğunu ve bu konuyu Rusya ile görüşeceklerini belirten Erdoğan, Türkiye'nin enerji, doğal gaz ve madencilik gibi alanlarda bölgenin ve küresel enerji merkezi haline gelme hedefine yaklaştığını ifade etti.

YEREL SEÇİMLER

Yerel seçimlerle ilgili de konuşan Erdoğan, "Cumhur İttifakı'nı en iyi temsil edecek, ilkelerimizi yerelde yaşatacak adaylarla milletimizin karşısına çıkacağız" dedi.