Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ABD'nin Suriye'de Türk SİHA'sını düşürmesine tepki göstererek "ABD'nin faaliyetleri Türkiye için tehdit" ifadesini kullandı.

Erdoğan ayrıca İsrail ve Hamas arasındaki savaşın yedinci gününde sivillerin ölmesine karşı "insan haklarına aykırı, refah sınır kapısından geçişlere izin verilmeli" dedi ve barışın sağlanması gerektiğini vurguladı.

AA-20231013-32393900-32393890-TURKIYEAFRIKA_4_IS_VE_EKONOMI_FORUMU_KAPANIS_TORENI

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

"Medeniyetlerin beşiği, tarih ve kültür şehri İstanbulumuza hepiniz hoş geldiniz. Türk milleti olarak Afrika halklarıyla kökleri 10'uncu yüzyıla uzanan güçlü bağlarımız bulunuyor. Kıtanın farklı şehirlerine inşa edilen cami, kütüphane, limanlar aramızdaki kadim dostluğun nişanelerinden sadece bazılarıdır. Nice Afrika kökenli Osmanlı vatandaşının vatan müdafaasına katılarak atalarımızla omuz omuza çarpıştığını biliyoruz.

AFRİKA İLE İLİŞKİLER

Köklü geçmişimize rağmen ilişkilerimizde bir dönem fetret devri yaşadık. Bir şekilde Afrika halklarıyla irtibatlarımızı korumaya gayret ettik. 2002 yılında ülkeyi yönetme sorumluluğumuzu üstlendiğimiz ilişkilerimizin gelişmediği bölgelere öncelik verdik. Kıta ülkelerinin çoğuyla olan münasebetlerimizin seviyesi ne bize ne de Afrikalı kardeşlerimize yakışmıyordu. Afrikalı kardeşlerimizle yeniden kucaklaşırken işbirliklerimizi kazan-kazan şeklinde ilerletmeye çalıştık.

Tarihinde sömürgecilik lekesi bulunmayan bir millet olarak hiçbir ayrım yapmadan Afrika halklarını bağrımıza bastık. Düzenlediğimiz 3 Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'yle ülkemizin ciddiyetini açıkça ortaya koyduk.

"38 AFRİKA ÜLKESİNİN BÜYÜKELÇİLİĞİNE EV SAHİPLİĞİ"

Afrikalı muhataplarımın söylediği sözün ne kadar doğru olduğunu tecrübe ettim. Bir kez Afrika'ya giden her zaman gitmek istermiş. Biz de ne Afrika'dan ne Afrikalı kardeşlerimizden asla kopmadık, kopamadık. Aynı şekilde, kıtanın dört bir yanından dost devlet ve hükümet başkanlarını ülkemizde ağırlamaktan şeref yaşadık. Ankara'da 38 Afrika ülkesinin büyükelçiliğine ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz.

AA-20231013-32393900-32393889-TURKIYEAFRIKA_4_IS_VE_EKONOMI_FORUMU_KAPANIS_TORENI

"AFRİKA YATIRIMLARI 10 MİLYAR DOLARI AŞTI"

Önümüzdeki dönemde Afrika kıtası serbest ticaret alanının önemli fırsatlar doğuracağını değerlendiriyoruz. Kıtayla 5,4 milyar dolar olan ticaret hacmi 41 milyar dolara yaklaştı.

Afrika'daki yatırımlarımız 10 milyar doları aştı. Afrika'nın alt ve üst yapı eksikliklerinde çok önemli vazifeler üstleniyoruz.

Kadınlara 4 bin TL yardım hakkında açıklama Kadınlara 4 bin TL yardım hakkında açıklama

Afrika coğrafyasının başarısını kendi başarımız olarak addediyoruz. G20 üyeliğine en başından beri destek verdik. Afrika Birliği'nin üye olmasını memnuniyetle karşıladık. Afrika kıtasının küresel sistemde hak ettiği yeri alması için gereken her türlü katkıyı sağlayacağımızı söylemek isterim. Ukrayna-Rusya savaşının ilk gününden beri barış için çalıştık çalışıyoruz.

Ancak tüm samimi çabalarımıza rağmen Afrikalı kardeşlerimizin tahıldan yararlanamadığını biliyoruz. Afrikalı kardeşlerimizin çektikleri sıkıntılar Batılı zengin ülkeler tarafından daha ciddiye alınmadı. Rusya Devlet Başkanı Putin'le kaygıların giderilmesi için neler yapabileceğimizi değerlendirdik, değerlendiriyoruz.

FİLİSTİN-İSRAİL ÇATIŞMASI 

Ukrayna-Rusya savaşının olumsuz etkilerini yaşarken İsrail ile Filistin arasındaki hadiseler kaygımızı daha çok artırdı. Tüm dünyaya sesleniyorum 360 km.'ye sıkışmış 2 milyon insanın suyunu, elektriğini, gıdasını kesmek en temel insan hakkının ihlalidir. Gazze halkının toptan cezalandırılması daha fazla gözyaşına sebep olacaktır.

"İNSANİ YARDIM UÇAKLARIMIZI GÖNDERDİK"

İnsani yardım uçağımızı bu sabah gönderdik. İlk yardım malzemesi taşıyan uçak bugün saat 12 itibarıyla havaalanına indi. AFAD Başkanımız yeni yardım malzemelerinin bölgeye sevkiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Aynı şekilde Katar, Suudi Arabistan bunu yaparken ABD, İngiltere uçak gemisi göndermeyi konuşuyor. İnsan hakları beyannamesinde acaba bunlar var mı? Biz dertleniyoruz. Eğer insan hakları evrensel beyannamesine zerre kadar saygınız varsa acaba buraya ne gibi bir yardımda bulunabiliriz bunu konuşmaları lazım. Gazze'ye insani yardımlarımızı ulaştırmaya devam edeceğiz. 

Tüm tarafları aklıselime davet ederek, kalıcı barışı görüşmeye davet ediyoruz. Gerek bakanım, gerekse MİT başkanım temaslarımızı yoğun bir şekilde sürüyor. Özellikle bir konuyu ifade etmem lazım Gazze şu an itibarıyla mazlumdur, mağdurdur. Ama İsrail'in böyle bir mazlum durumu söz konusu değil.

AA-20231013-32394626-32394624-TURKIYEAFRIKA_4_IS_VE_EKONOMI_FORUMU_KAPANIS_TORENI

"ABD'NİN UÇAK GEMİLERİNİ GÖNDERMESİ TANSİYONU DÜŞÜRMEZ"

ABD'nin bölgeye uçak gemilerini göndermesi tarafların arasındaki tansiyonu düşürmesine hiçbir katkı sağlamıyor. ABD'nin dışişleri bakanı benim dışişleri bakanımla görüşme yapıyor. Suudi Arabistan'a bir yahudi olarak yaklaşıyorum diyor. Bak biz Yahudi, öbür tarafta Türk şu bu demiyoruz. Karşındakine insan sıfatıyla yaklaşacaksın. O çocukların halini görmüyor musun, şehit edilen yavruları görmüyor musun? Ben seninle bakan sıfatıyla değil bir Yahudi olarak konuşuyorum diyor.

ABD'NİN SİHA DÜŞÜRMESİ 

Biz ABD ile NATO'da beraber değil miyiz? ABD SİHA'mızı düşürdü mü? Nasıl böyle bir şey yapabilirsin? ABD’nin PKK’nın Suriye’deki uzantılarıyla bu ülkede yürüttüğü faaliyetler Türkiye’nin milli güvenliği için olağanüstü bir tehdit mahiyetine sahiptir.

ABD İLE GÜVENLİK SORUNU 

ABD ile aramızda güvenlik sorunu var. Terör örgütünün arkasında kim var bakmaksızın kökünü kazımaya kararlıyız. Son gelişmeler 1967 sınırlarında başkenti doğu Kudüs olan Filistin devleti kurulmadan bölgeye huzur gelmeyeceğini bir kez daha göstermiştir.

"DEAŞ GİBİ ÖRGÜTLER HEPİMİZİN ORTAK DÜŞMANI"

Son bir kaç yılda yaşadıklarımız 5 ülkenin insafına bırakmanın yanlışlığını ortaya koydu. Afrika'nın güvenlik konseyinde hak ettiği gibi temsil edilmesi için güç birliği yapmalıyız. Boko Haram, Eş şebap, DEAŞ gibi örgütler hepimizin ortak düşmanıdır. FETÖ'yle mücadelemize destek veren tüm dostlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum."