Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) beklenen faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, politika faizini 750 baz puan artırarak yüzde 25'e yükselten kararı duyurdu.

Bu kararın ardından birçok ekonomist ve siyasi parti temsilcisi, iktidarın önceki ekonomik kararlarına tepki gösterdi.

Erdoğan "Daha adil bir dünya mümkündür" Erdoğan "Daha adil bir dünya mümkündür"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önceki sözlerini ve kararlarını hatırlatarak sosyal medya üzerinden paylaşımda bulundu.

Davutoğlu, Erdoğan'ın geçmiş dönemlerdeki faiz kararlarına işaret ederek, "Sn. Erdoğan, 2 yıl önce "Nas" diyerek, 'Çin modeli' diyerek yeni bir ekonomik modele geçtiğimizi ilan ettiniz. 4 ayda çöken modelinizin ömrünü uzatmak için başımıza bela ettiğiniz KKM'den 700 Milyar TL' den fazla kamu kaynağını toplumun en zenginlerine aktardınız. O günden bu yana dolar 4 katına, konut ve kira fiyatları 6 katına çıktı. Bu sürede paramız dünyada en çok değer kaybeden, konut fiyatları da reel olarak en çok artan ülke haline geldi. Barınma krizi başladı. Milletimizi dünyanın en yüksek 5.enflasyonuna mahkum ettiniz" ifadelerini kullandı.

"VİCDANINIZ RAHAT MI?"

Ayrıca ülkenin bulunduğu ekonomik duruma vurgu yapan Davutoğlu, "Bugünkü kararla TCMB faizi 2 yıl öncesinin 6 puan, kredi faizleri 15 puan üstüne geldi. Enflasyon ise 3 katına çıktı. Gelir dağılımı daha da bozuldu. Millete bu yaptıklarınızdan sonra vicdanınız rahat mı?" diye sordu.