Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2024-2025 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Yüksek öğretimde yaptıkları çalışmalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında 28 Şubat dönemine de vurgu yaptı.

"Üniversitelerde bizzat hocalar kullanılarak başlatılan cadı avını dün gibi hatırlıyoruz. Kılık kıyafet konusunda süren yasakçı anlara şahit olduk. Hayata geçirdiklerimizle bu direnci kırdık. Özgürlükleri artıran hamlelerimizden üniversitelerimizin de istifade etmesini sağladık" ifadelerini kullanan Erdoğan "Üniversitelerimizin bir daha asla yasakla, baskıyla, kavgayla veya ideolojik dayatmalarla anılmasına müsaade etmeyeceğiz" dedi.

'CADI AVINI DÜN GİBİ HATIRLIYORUZ'
27 Mayıs darbesi öncesince üniversitelerin görev yapmak yerine vesayet planlarının bir parçası olarak kullanıldığını gördük. Daha yakın tarihte 28 Şubat döneminde ise hafızamıza yüksek öğretim adına utanç verici sahneler kazınmıştır. Okul ve inanç tercihi arasında zorlanan kızlarımızın yaşadığı zulmü asla unutamayız. Üniversitelerde bizzat hocalar kullanılarak başlatılan cadı avını dün gibi hatırlıyoruz.
Kılık kıyafet konusunda süren yasakçı anlara şahit olduk. Hayata geçirdiklerimizle bu direnci kırdık. Özgürlükleri artıran hamlelerimizden üniversitelerimizin de istifade etmesini sağladık.

Hayata geçirdiğimiz reformlarla bu direnci kırmayı başardık. Bu kurumlarımızın asıl varlık gayelerinin önündeki tüm engelleri kaldırdık. Üniversitelerimizin bir daha asla yasakla, baskıyla, kavgayla veya ideolojik dayatmalarla anılmasına müsaade etmeyeceğiz. Üniversite sayımızı 76'dan 280'e çıkararak isteyen her öğrencinin evine yakın üniversiteye ulaşmasını sağladık.

'YÜKSEKÖĞRETİMİ HERKES İÇİN ERİŞEBİLİR KILDIK'
Gezi olaylarında sokaklarımızı ateşe vermekle kalmadılar, tüm devasa projelerimizin de durdurulmasını istediler. Hak ve özgürlük yolunda attığımız her adımın önünü kesmek istediler. Hayata geçirdiğimiz reformlarla bu direnci kırmayı başardık.

Dünyada en fazla uluslararası öğrencini bulunduğu on devlet arasındayız.

2024 Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sona erdi 2024 Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sona erdi

Yüksek öğretimi herkes için erişebilir kılarken diğer taraftan da buna uygun kurumsal altyapıyı oluşturduk. Okullaşma oranı 2023 oranı yüzde 45’e yükseldi.
7 milyon öğrencimizle Avrupa'da kayıtlı öğrenci sıralamasında ilk sıralarda yer alıyoruz. Yüksek öğretim alanında genişlemeye paralel olarak akademisyen sayımızı da artırdık. Bugün 184 binin üzerine akademisyen sayımız çıktı. Profesör sayımızı 32 bin 488'e, doçent sayımızı 20 bin 768'e, doktor öğretim sayımızı ise 71 bin 700'e ulaştırdık.

'ÜNİVERSİTE SAYIMIZIN ARTMASINA ÖNEM VERİYORUZ'
Bu sene ilk defa daha önce yüksek öğretim imkanı bulamamış 34 yaş üstü kadınlarımız için 21 bin kişilik ek kontenjan ayırdık. Ayrıca şehit ve gazilerimiz için 3 bin 704 kişilik kontenjan oluşturduk.

Tüm üniversiteler birliğinin çalışmalarını artması, üniversite sayısının artmasına önem veriyoruz. Üniversitelerimizin uluslararası sıralamalarında üst sıralara yükselmelerini memnuniyetle izliyoruz. Üniversitelerin kendi içinde farklılaşarak misyon sahibi olmasını destekliyoruz. Bu süreçte Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofisimizde üniversitelere gereken desteği vermeye hazırdır.

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE EK KONTENJAN
Asrın afetinde aralarında üniversite öğrencilerimizin, akademisyenin bulunduğu 50 binden fazla canımızı kaybettik. Depremzede öğrencilerimizin eğitimlerinin kesintiye uğramaması için gereken gayreti gösteriyoruz. Deprem bölgesinde ikamet eden adaylara, bu bölgedeki üniversitelere yerleşirken ek kontenjan tanıdık.