İstanbul’da Kerem Aydınlar Camii’nde kıldığı cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yüz yüze görüşmesi, yerel seçim çalışmaları ve YAŞ kararları hakkında açıklamalarda bulundu. 

PUTİN İLE GÖRÜŞME

Erdoğan, Putin ile görüşmesi hakkında, "Henüz tarih netleşmedi. Dışişleri Bakanım, istihbarat başkanım, hepsi görüşmeleri yapıyorlar. Bu görüşmeler çerçevesinde zannediyorum ki ağustos ayı içinde bu ziyaret gerçekleşecek" diye konuştu. 

FETÖ'nün TSK yapılanmasına ağır darbe: Onlarca gözaltı! FETÖ'nün TSK yapılanmasına ağır darbe: Onlarca gözaltı!

YEREL SEÇİMLER

Yerel seçimler hakkındaki soruyu yanıtlayan Erdoğan, "Türkiye'yi tarıyoruz, taramaya devam edeceğiz. Hedefimiz en ideal aday tespiti ile seçimlerden en başarılı şekilde çıkmak" dedi.

TAHIL KORİDORU 

Rusya ile aynı çizgide olduklarını vurgulayan Erdoğan, Karadeniz koridorundan gelecek tahılların Türkiye'de una çevrilerek fakir Afrika ülkelerine ve az gelişmiş ülkelere naklini yapacaklarını açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız olarak bu adımları atmaya devam ettiklerini belirten Erdoğan, "Fransa'nın bu yaptığı iş ilk değil. Cezayir'de, Ruanda'da yaptığı uygulamalar dünyanın kayıtlarında mevcut. Altın sevkini, uranyum sevkini Fransa'ya durdurmuş durumdalar. Bu yıllardan beri bu ülkelere yapılan zulmün karşılığıdır. Bizler de onlarla olan olumlu ilişkilerimizi devam ettirmeye çalışıyoruz" diye konuştu. 

İLK  KADIN AMİRAL 

Erdoğan ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri'nde görevli ilk kadın amiral olan Ebru Nilhan Dilek'i terfi ettirmenin mutluluğunu dile getirdi ve silahlı kuvvetlerde daha fazla kadının terfi edeceğini ifade etti.