Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Devleti'nin Kuruluş Günü kutlamaları ile Dünya Atletizm Şampiyonası etkinliklerinin bir bölümüne katılmak üzere gittiği Budapeşte'den dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Memur emeklisi zammı, AK Parti İBB adayı, Tahıl Koridoru Anlaşması ve İsviçre'nin NATO üyeliği gibi konularda açıklama yapan Erdoğan, CHP'deki "değişim" tartışmalarına yönelik soruya da yanıt verdi. 

CHP'DE DEĞİŞİM SORUSU 

Erdoğan, 14-28 Mayıs seçimlerinin ardından ana muhalefet partisi CHP'de başlayan değişim tartışmalarıyla ilgili ''CHP’de bir değişim, bir genel başkan değişimi bekliyor musunuz?'' sorusuna şöyle yanıt verdi:

"'Bunu şimdi halkımıza soracağız. Halkımız değişimse değişim, eğer kalsın diyorsa diyecek bir şeyim yok. Çünkü egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir. Biz, böyle inandık. Bu yola böyle çıktık. Biz, üzerimize düşeni yapacağız. Nedir? En ideal isimleri biz halkımıza takdim edeceğiz ve bu ideal isimlerle yola devam edeceğiz ama Kılıçdaroğlu dersen benimle kaç yarışa girdi? 13’te 13 yaptı. Şimdi 14’te olsa, 15’te olsa bu arkadaştan bir şey olmaz." 

''KILIÇDAROĞLU ÇEKİLİP GİTMELİ''

İmamoğlu'nun başlattığı değişim tartışmalarına yönelik, Kılıçdaroğlu'nun gitmesi gerektiğine vurgu yapan Erdoğoğan,  sözlerine şöyle devam etti: 

İYİ Parti'den ittifak açıklaması sonrası ilk istifa! İYİ Parti'den ittifak açıklaması sonrası ilk istifa!

"En hayırlısı kendisi çekilip gitmesi lazım. Yani dünyada ülkeleri görüyorsunuz, bir seçim kaybediyorsa bir lider ne yapıyor, hemen istifasını veriyor, çekip gidiyor. Fakat bunda böyle bir şey yok. Bunlar şimdi birbirleriyle koltuk yarışında. Bolu’nun belediye başkanı otobüsün üstüne çıkıyor, oradan koltuk atıyor. Genel merkezin önünde yapıyor bunu ve bu Bolu belediye başkanı. Önce neydi? Milletvekili. Sonra Bolu’ya belediye başkanı. Bundan sonra da bunlar da en ufak bir değişim söz konusu olmaz. Bunların içinden çıkan genel başkanlar yok mu? Var. Şimdi bu genel başkanların her biri de ‘ben meydandayım’ diyor. Birisi gitti milletvekili oldu. Şimdi onun görevi Kılıçdaroğlu’nu savunmak. Genel başkan yardımcısı için sen de ‘istifa etmen lazım’ diyor. CHP, ana muhalefet ne hale geldi? Demokrasi mücadelesinde muhalefet çok çok önemli ama ne yazık ki Türkiye’nin en büyük kaybı, demokrasi mücadelesinde karşısında muhalefet yok, ana muhalefet yok."