Koç Üniversitesi TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) Direktörü ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, yaptıkları araştırmada Türkiye'nin yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 72 olduğunu duyurdu.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Prof. Dr. Demiralp, önümüzdeki aylarda enflasyon beklentilerinde ve risk priminde kalıcı bir düşüş görülmedikçe bu tahminin aşağı yönlü revize edilmesinin zor olacağını belirtti.

Kuzey Boru halka arz katılım endeksine uygun mu? Kuzey Boru halka arz katılım endeksine uygun mu?

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyon tahminini yüzde 58'e yükseltmişti. Ancak Koç Üniversitesi'nin öngörüleri, enflasyonun önümüzdeki dönemde kontrol altına alınması konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

TCMB'nin son iki toplantısında faizleri sadece 9 puan artırabilmiş olması ve Başkan Erkan'ın enflasyonu düşürme konusunda güçlü ve kararlı bir duruş sergilememesi, tahminlerde aşağı yönlü revizyon ihtimalini henüz düşük tutuyor. Ancak TCMB'nin bu adımı, kamuoyunun Merkez Bankası'nı tekrar ciddiye almasına ve beklentilerini yüzde 60 seviyelerinde tutmasına yardımcı olabilir.