Orta Vadeli Program'ın (OVP) açıklanmasıyla birlikte yeni emeklilik sisteminin ayrıntıları belli oldu. Yeni emeklilik sistemiyla ilgili açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı Ali Tezel, OVP'deki memur ve emekli maaşı zammınıb detaylarını açıkladı. Buna göre, en düşük memur maaşının 40 bin TL, en düşük emekli maaşının ise 34 bin TL olması bekleniyor. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Tezel'in açıklamalarına göre, toplu sözleşme gereğince memur maaşlarına 2024 yılı için ocak ayında yüzde 15 ve temmuz ayında yüzde 10 oranında zam öngörülmüştü. OVP'deki enflasyon tahminlerine göre memur ve memur emeklileri maaşları değişti.

ali tezel

TÜİK GERÇEKLERİ AÇIKLAMAYA DEVAM EDERSE ENFLASYON YÜZDE 100 

Yeni maaş zammı tahminine ilişkin Tezel şöyle konuştu:

“Memurlarla yapılan toplu sözleşme gereğince ocak ayında yüzde 15, temmuz ayında yüzde 10 olmak üzere 2024 yılı için zam öngörmüşlerdi. Açıklanan Orta Vadeli Plan da enflasyonun yüze 65 olmasını öngörüyor. Bu oranlar yüzde 65 enflasyonun altında kalacağı için onlara da ocak ayında enflasyon farkları verilecek. Bu doğrultuda en düşük memur maaşının 40 bin TL, en düşük emekli maaşının da 34 bin TL olması bekleniyor. Geçen ay itibariyle TÜİK sorunu da ortadan kalkıyor gibi. TÜİK gerçeğe doğru gidiyor. TÜİK gerçek rakamları açıklamaya devam ederse enflasyon yüzde 100’e yaklaşır."

MEMUR VE EMEKLİNİN TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI 

Memur ve memur emeklilerine yönelik 2023-2024 yılları için yapılan toplu sözleşme zammı belli olmuştu. 

Memur maaşlarına 2024'te yüzde 15+10 ve 2025'te  yüzde 6+5 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. Bunun yanı sıra memurlar ve memur emeklileri, her 6 ayda bir enflasyon farkı alacaklar.

ENFLASYON FARKI NEDİR?

Emekli maaşları Temmuz ve Ocak aylarında enflasyon farkına göre güncellenir. Temmuz ayında, Haziran ayı enflasyon oranları açıklanarak, bir önceki yılın Aralık ayına göre yaşanan 6 aylık enflasyon farkına göre zam yapılır. Ocak ayında ise, Aralık ayı enflasyon rakamları açıklanarak, bir önceki yılın Haziran ayına göre yaşanan 6 aylık enflasyon artışına göre emekli maaşlarına zam yapılır.

Çates Elektrik halka arz borsada ne zaman işlem görecek? Çates Elektrik halka arz borsada ne zaman işlem görecek?

ENFLASYON FARKI NASIL HESAPLANIR? 

Memur enflasyon farkı hesaplaması için iki farklı formül kullanılır:

a) Enflasyon Farkı = Maaş/Ücretlerdeki Artış Oranı - Enflasyon Oranı (negatif sonuç)

b) Enflasyon Farkı = Enflasyon Oranı - Maaş/Ücretlerdeki Artış Oranı (pozitif sonuç)

Temmuz ayında memur maaşlarına verilen %17.55'lik zamın yanı sıra, 8.077 TL seyyanen zam da uygulanır. Enflasyon farkı hesaplamasında, bu seyyanen zam dikkate alınmaz. %17.55'lik zamın ise sadece 6 puanlık kısmı toplu sözleşme zammından kaynaklanır. Temmuz - Aralık dönemindeki enflasyon, %6'yı aştığında, bu fark Ocak ayında maaşlara yansıtılır.

Özetle, memur ve emekli maaşları, yılsonu enflasyon oranlarına bağlı olarak değişir. Yılsonu enflasyonu arttıkça, enflasyon farkı da artar. Ocak ayında enflasyon farkı verildikten sonra, Hakem Kurulu tarafından belirlenen zam oranı uygulanır.