"Mülayimler ama her şey beklenir" lafı özür diletti! "Mülayimler ama her şey beklenir" lafı özür diletti!

Sosyal medya platformu TikTok'ta 1,2 milyar lira dolandırıcılık iddiasıyla bağlantılı olarak 163 kişi gözaltına alınmış, 10 kişi tutuklanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturmada kapsamında bu kişilerin TikTok üzerinden dolandırıcılık yaptığı, 42 fenomenin hesaplarını kullanarak bin 700 banka hesabı, sanal para varlıkları, mülkler ve araçlara el konulduğu iddia edildi. 

Soruşturmayı yürüten İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, TikTok platformundaki yayınları inceleyerek dolandırıcılık faaliyetlerini tespit etti. Bazı kullanıcıların "Jeton" adı verilen sanal parayı alıp geri iade ettikleri, ancak bu jetonu sadece anlaşmalı fenomenlere gönderdikleri ve fenomenlerin parayı önceden belirlenen hesaplara aktardığı saptandı.

1,2 MİLYAR LİRALIK PARA AKIŞI 

Sabah gazetesinden Atakan Irmak'ın haberine göre dolandırıcılıkta çalıntı veya kopyalanan kredi kartlarının kullanıldığı anlaşıldı ve ekipler, 4 binden fazla banka hesabının hareketlerini incelemeye aldı. Bu inceleme sonucunda 1,2 milyar liralık para akışının gerçekleştiği tespit edildi.

OYUNCU FERDİ KURTULDU DA İFADE VERDİ

Soruşturmada "Lise Defteri, Emret Komutanım, Sakarya Fırat" gibi dizilerde oynayan Ferdi Kurtuldu'nun da şüpheli sıfatıyla ifade verdiği ortaya çıktı. 

"YABANCI NUMARADAN GELEN LİNKE TIKLADIM"

Dolandırıcılıkla bağlantılı olduğu düşünülen oyuncu Ferdi Kurtuldu, kendisinin oyunculukla yaklaşık 20 yıldır uğraştığını, aylık 20-30 bin TL arasında bir gelir elde ettiğini belirtti. Ancak, kendisine yabancı numaradan gelen link sonucu olaya karıştığını anlattı. Bu olayla ilişkilendirilen hesaplarında 1,5 milyon liralık TikTok jeton parası giriş-çıkışı olduğu iddia edildi.

Dizide oyunculuk yapan Furkan Selahattin Konuş adlı kişinin de hesabına yansıyan yaklaşık 1 milyon 142 bin liralık bir giriş olduğu ve bu paranın bazı kişilere aktarıldığı belirlendi.

Soruşturmanın devam ettiği ve bazı şüphelilerin ifadelerinin alınamadığı da bildirildi.