Denizbank'tan ilk açıklama geldi Denizbank'tan ilk açıklama geldi

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, DEAŞ'ın önde gelen üst düzey yöneticilerinden Sumaidai yargılandı. Duruşmaya tutuksuz sanık Makaram Taha Ali Ali ve sanık avukatları katıldı. Tutuklu sanıklar Azzam Ali Hussein Al Neama ve Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

"BASKI YAPTILAR"

Sanık Al Sumaidai, Irak'ta yardımcı mühendis olarak çalıştığını ve DEAŞ'ın 2014 yılında Musul'a girişi sonrasında şehirdeki değişiklikleri anlattı. Kendisinin DEAŞ'ın ideolojik yaklaşımlarını benimsemediğini ve baskı altında kaldığını ifade etti. Toplam dokuz çocuğu olduğu için şehir içinde kalmak zorunda kaldığını belirtti ve DEAŞ'ın kurumlara hakim olduğunu söyledi. İlerleyen süreçte DEAŞ'ın kendi adamlarını göndererek insanları şehirden ayrılmamaları konusunda baskı yaptığını aktardı.

BERAAT İSTEDİ

Sanık Al Sumaidai tahliyesini ve beraatini talep etti. Tutuksuz sanık Makaram Taha Ali Ali da beraatini istedi.

HAPİS CEZASI

Mahkeme, Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai'yi "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanık Makaram Taha Ali Ali ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan delil yetersizliği nedeniyle beraat etti. Tutuklu sanık Azzam Ali Hussein Al Neama'nın dosyası ise ayrıldı.