Milyonlarca emeklinin gözü, yapılacak olan yeni düzenlemelerde. Emekliye zam düzenlemesi beklentileri ne yönde? Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, “Seyyanen zam ile beraber taban maaşların artırılması doğru olur. Ara bir zamda çok yüksek beklentiye girmemek gerekiyor. Ben seyyanen zamdan ziyade daha kalıcı çözümlerle en düşük emekli maaşının artacağını, en düşük emekli maaşının üzerinde alanlara da oransal bir zam yansıtılmasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.

KÖK MAAŞIN ARTIRILMASI GEREKİYOR

Dünya gazetesinde yer alan habere göre; "Kök maaşın artması gerekiyor" diyen Bayram, "En düşük kök maaş şu anda 4 bin 500-5 bin TL arasında. Normal şartlarda devletimiz bunu tamamlayarak 7500 TL’ye artırıyor. Ancak emeklilerin daha sonra zamlardan faydalanılabilmesi adına kök maaşlara seyyanen zam yapılmadı. Eğer oransal artışların emeklinin cebine yansımasını istiyorsak kök maaşın artması gerekiyor. Bu sene itibarıyla yüzde 70’lere varan bir enflasyon bekleniyor. Gelecek yıl için yüzde 33’ler söz konusu. 2024’ün ortasından itibaren enflasyonun düşeceğini tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu. 

Bayram, 2025 yılı itibarıyla asgari ücretin yılda tek bir sefer belirleneceği, ücretlerin dengeye oturacağı bir zamana girildiğini ifade ederek, "Eğer düzenleme enflasyonun hızlı bir şekilde yaşanacağı bu sene sonunda yapılırsa emeklilerin maaşına yapılacak zam doğrudan yansıyacak ve kendi lehlerine olacaktır. Ben o yüzden seyyanen zam ile beraber taban maaşların artırılması formülünün daha doğru olacağını düşünüyorum" dedi.

"EN DÜŞÜK MAAŞ 10 BİN TL OLMALI"

Ara bir zamda yüksek beklentilere girilmemesi gerektiğine işaret eden Bayram, "Ama kök maaşta düzenleme yapılmak isteniyorsa ara dönemde en düşük maaşın 10 bin TL’ye çıkarılması daha doğru olacaktır" şeklinde konuştu.

ORANSAL ZAM VURGUSU 

Bayram, sıkı bir maliye politikası dönemi yaşandığını da sözlerine ekleyerek, "Bütçe giderleri kısılmaya çalışılıyor. Burada ben seyyanen zamdan ziyade daha kalıcı çözümlerle en düşük emekli maaşının artacağını, en düşük emekli maaşının üzerinde olanlara da oransal bir zam yansıtılmasını bekliyorum" dedi.