Milyonlarca emeklinin merak ettiği “Emekliye ara zam yapılacak mı?” sorusuyla ilgili AK Parti Adıyaman Milletvekili ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

"OCAK AYINDA CİDDİ ARTIŞ OLACAK"

A Haber’de yaptığı açıklamada 2023 yılında yüzde 58 civarında enflasyon beklentisi olduğunu belirten Resul Kurt, emekli maaşlarında 2024 yılının ocak ayında ciddi artışlar olacağına dikkat çekti.

Kurt, ayrıca en düşük emekli maaşlarına ilişkin de konuştu.

KÖK ÜCRETLER NE OLACAK?

ENAG ve TÜİK enflasyon verilerini açıkladı ENAG ve TÜİK enflasyon verilerini açıkladı

7 bin 500 TL alan emeklinin kök maaşının aslında 5 ila 6 bin lira olduğunu vurgulayan ve bu kişilerin yapılan zamdan hiç faydalanmadığı yönünde itiraz ettiğini belirten Kurt, “Ama bu kişilerin maaşı 7 bin 500 liraya tamamlanıyor. Aradaki fark sübvanse ediliyor. Burada farklı bir yöntem bulunabilir. Bir miktar baz ücret eklenebilir.” dedi.

“En düşük emekli maaşının 10 bin lira olması isteniyor” diyen Kurt, herkesi memnun etmenin mümkün olmayabileceğini vurguladığı açıklamasında “Bu sefer de 9 bin 500 lira maaş alan kişi “Bana 500 lira zam geldi” diye serzenişte bulunacak.” diye konuştu.

EMEKLİYE ZAM FORMÜLÜNE 2 ÇÖZÜM

Beklentisinin kök ücretlerde bir düzenleme ve kademeli bir artış yapılması yönünde olduğunu ifade eden Resul Kurt sözlerine şöyle devam etti:

"Serzenişlerini karşılamak için 2 yöntem uygulayabiliriz. Birincisi en düşük aylığa bir düzenleme getirilebilir, ikincisi ise bir kademeli artış yapılabilir. Biz emeklilerimizin sesini duyuyoruz."