Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca emeklinin maaşlarının düzenlenmesi için talimatı verdi. Düzenlemenin yakın zamanda netlik kazanması beklenirken, emekliye bir seferlik ikramiye verilmesi de gündemdeki yerini koruyor. Kulislerde Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla emekliye bayram ikramiyelerinin dışında üçüncü bir ikramiye verileceği konuşuluyor.

MECLİS EKİM'DE AÇILIYOR 

Meclis'in Ekim ayında açılmasıyla emekli zammı öncelikli ele alınacak konulardan biri olacak. Emekliye zammın yanı sıra bir de ikramiye müjdesi geliyor.

BİR KERE ÖDENECEK

Bu yıl Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla bayramlarda ödenen ikramiyelerden ayrı olarak, bir üçüncü ikramiye ödenmesi gündemde. Bir kereliğine ödenecek ikramiyenin miktarı üzerinde çalışmalar devam ediyor. İlk aşamada 5 bin lira rakamının masada olduğu konuşuluyor. Açıklamanın çalışmalar tamamlandıktan sonra ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

"BÜTÇEYE GETİRECEĞİ YÜKÜ DE KONUŞMAK LAZIM"

CNN Türk'e konuşan Ekonomist Prof. Dr. Abdulkadir Develi, ikramiye çalışmasıyla ilgili olarak, "Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Bu gerçekten kendi başına oldukça önemli bir nokta. Bu süreç içerisinde enflasyon karşısında durum da ortada. Böyle bir ikramiye konuşuluyor. Bunu yerinde buluyorum. Toplamda 15 milyon emekli var. Bunun bütçeye getireceği yükü de bir taraftan konuşmak gerek. Tüm bunlara rağmen şu anda enflasyon karşısında geliri azalan kesim var. Bunların desteklenmesi lazım. İlave ikramiyeler enflasyona karşı korunmada rahatlık sağlayabilir" şeklinde konuştu.