Altın fiyatlarında yükseliş sürüyor! Altın fiyatlarında yükseliş sürüyor!

Memur ve emekli maaşı zammı için ipuçları güçlendi. Merkez Bankası Ekim ayı enflasyon beklenti anketi sonuçlarını yayımladı. 2023 yılı enflasyon beklentisi yüzde 68,01 oldu. Buna göre emekli maaşı zammı, memur enflasyon farkı ile maaş hesapları değişti. Öte yandan 65 yaş, engelli ve evde bakım maaşı ile SED ödemeleri için de Ocak zammı tablosu belli oldu. İşte kuruşu kuruşu o hesaplar.

Sabah'ta yer alan habere göre ,emekli ve memur maaşları Ocak zammı ile artacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Mehmet Şimşek ve Bakan Vedat Işıkhan'a 'Kimse enflasyona ezdirilmeyecek' parolasıyla talimatını verdi. Emekli zammı 15 milyonu aşkın vatandaşı, memur maaş zammı ise yaklaşık 4 milyon kamu görevlisini ilgilendiriyor. Emekliye zam ve memur maaş düzenlemesi için kapsamlı bir bütçe çalışması gerçekleşiyor. Özellikle mali disiplinde yol haritasının çizilmesi ve bunun meyvelerinin alınmasıyla beraber düğmeye basılacak. İlk adım ise emeklileri rahatlatan 5000 TL emekli ikramiyesi oldu.
 

BAKAN MEHMET ŞİMŞEK'İN AJANSINDAKİ 3 MADDE

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kalıcı alım gücü ve refah artışı için yol haritasını çizdi. Burada öncelikli gündem olarak mali disiplin ve OVP ile hedefleri belirleyen ekonomi yönetimi ve Şimşek'in ajandasında emekli ve memur maaşları başta olmak üzere 3 önemli madde bulunuyor.Asgari ücret, emekli ve memur maaşları düzenlemesiyle milyonların alım gücü artacak
Sıkı para politikası ve koordineli maliye politikalarıyla enflasyonun beli kırılacak ve artan alım gücü korunacak
Sürdürülebilir ekonomik büyüme için ihracat teşvik mekanizmalarının güçlendirilerek Türkiye'nin pazar payı genişleyecek
MERKEZ BANKASI YENİ ORANI AÇIKLADI: 2023 YILI ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 68,01 OLDU

Merkez Bankası'nın merakla beklenen Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Ekonomistlerin 2023 yılı enflasyon tahmini yüzde 68,01 olarak revize edildi. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi'nin 1895,91 seviyesine yükselmesi bekleniyor.
6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 40,27

6 aylık enflasyon rakamının ise yüzde 40,27 olacağı hesaplandı. 6 aylık enflasyon rakamı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için refah payı hariç Ocak zammı olarak beklentilere girmiş olurken, memurlar 6 aylık enflasyon farkı ile yüzde 15 toplu sözleşme zammı alacak.OCAK AYINDA TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI YÜZDE 15

Memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme zammı 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15 ikinci yarısı için yüzde 10, 2025 yılının ilk yarısı için yüzde 6, ikinci yarısı için yüzde 5 oldu.
OCAK ZAMMI TABLOSU NETLEŞTİ

Merkez Bankası'nın yeni açıkladığı yüzde 68,01'lik yıllık enflasyon beklentisine göre memur ve emeklisinin zam hesapları aşağıdaki gibi oldu:

6 aylık enflasyon oranı yüzde 40,27
Refah payı hariç 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 40,27
6 aylık memur enflasyon farkı yüzde 32,33
Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15
6 aylık memur zammı yüzde 52,17

MEMUR ZAM ORANI SSK VE BAĞKUR EMEKLİ MAAŞI İÇİN REFERANS OLACAK

Toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile yüzde 50'yi aşması beklenen memur zammı, Ocak ayında emekli zammı belirlenirken referans olması bekleniyor. Rakamlar SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Ocak ayında yüzde 40 civarında bir zam almasını gösteriyor.Emekliye zam konusunda Ocak zammına ilaveten 10 puan civarında bir refah payı masada olacak. Bakanlık bütçe çalışmasını gerçekleştirdikten sonra zam tablosunu Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunacak. Son kararı Başkan Erdoğan verecek.
EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DA ARTACAK

2023 yılında 114'ün üzerinde artışla 3500 TL'den 7500 TL'ye yükseltilen en düşük emekli maaşı Ocak ayında yeniden artacak. Burada 7500 TL'nin altında maaş alan emeklilerin ödemeleri Hazine desteği ile bu seviyeye tamamlanıyor.Ocak ayında bu rakamında yüzde 40-50 civarında artması bekleniyor. En düşük emekli maaşının artışı için Meclis düzenlemesi gerekiyor.