Binlerce emekli vatandaş, Cumhuriyet'in 100. yılı nedeniyle bir defaya mahsus verilecek ikramiyenin hesaplara geçmesini bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdesi verilen, TBMM'de kabul edilen 5000 TL ikramiyenin ödeme tarihini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan açıkladı. 10 Kasım 2023 Cuma itibariyle emekli ikramiyesi hesaplara geçti mi, ne zaman yatacak? İşte 5 bin TL emekli ikramiyesi ödeme tarihi...

EMEKLİYE 5 BİN TL'DEN KİMLER YARARLANACAK?
Emeklinin dul ve yetimi de ödemeyi hissesi oranında alacak. Emekli olduktan sonra aylıkları kesilmeden memur olarak işe devam edenler ikramiyeden yararlanamayacak. Meslek hastalığı, iş kazası sigortasından sürekli iş göremezlik geliri alanlara gelir bağlanmasına esas olan iş göremezlik derecesine göre ödeme yapılacak. Vazife malulü, şehit yakınları, gaziler, güvenlik korucuları da ikramiye alacak.

Çates Elektrik halka arz borsada ne zaman işlem görecek? Çates Elektrik halka arz borsada ne zaman işlem görecek?

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARDA 5 BİN LİRA MI ALACAK?
Vefat eden anne, baba ya da eşinden dul, yetim aylığı alanlara hisseleri oranında ödeme yapılacak. Ölen eşinden yüzde 75 dul aylığı alan 3 bin 750 lira, anne babasından yüzde 25 oranında yetim aylığı alan da bin 250 lira ikramiye alabilecek. Dul ve yetim aylığı alıp çalışanlar ikramiye alabilecek.

EMEKLİLİK İKRAMİYESİ KİMLERE ÖDENECEK, NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan "Meclis süreci ne kadar kısa sürede sonuçlanırsa emeklilerimiz için daha yararlı olacaktır. Kasım ayının 15'ine yakın bu ödemeyi yapacağız. Emeklilerimiz hesaplarında bu rakamı görecekler." sözleri ile 5000 TL ikramiye ne zaman verilecek cevapladı.