Çalışmayan emeklilere tek seferlik 5 bin lira ikramiye verilecek olmasının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyleyen CHP'li Ali Mahir Başarır, konuyu AYM'ye götüreceklerini söyledi.

En ucuz otobüs bileti nasıl bulunur? En ucuz otobüs bileti nasıl bulunur?

Çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus verilecek 5 bin liralık ikramiyeyle ilgili tartışmalar sürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, gelen eleştiriler üzerine, "Bütçe imkanlarına göre en iyisi yaptık" diye konuştu.Işıkhan, "Düzenlemeyi tamamladık hayırlı olsun emeklilerimize. Çalışan emeklileri kapsam dışı bıraktık takdir edersiniz ki mücbir sebeplerden dolayı bütçede kısıtlamaya gitmek zorunda kaldık. Elde edebileceğimiz en maksimum sonuç buydu hayırlı olsun bunun dışında da gündemimizde bir çalışma söz konusu değil" açıklamasında bulundu.

BAKAN AYKIRILIK YOK DEDİ

Çalışanların kapsam dışı kalmasının Anayasa'ya aykırı olmadığını vurgulayan Işıkhan, "Yok Anayasa'ya aykırılık zaten emekli olmuş çalışmaya devam ediyor. Bizim hedef grubunuz sosyal devlet olarak da mağdur durumda olan emeklilerimizi kapsam içine almaktı. Bu hayırlı oldu bence çok güzel bir sonuç elde ettik" dedi.

CHP ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEK

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ise düzenlemenin mevcut hali ile çıkması durumunda Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini söyledi.Başarır, "Çalışan emeklilere bu para verilmiyor. Neden, çünkü onların ihtiyacı yokmuş. Eğer böyle geçer Anayasa Mahkemesi'ne mutlaka götüreceğiz çünkü eşitlik ilkesine aykırı. Bu bir utanç meselesi. Emekli açlığa teslim edilemez" değerlendirmesinde bulundu.