NATO'dan "insani ara" uzatılsın çağrısı NATO'dan "insani ara" uzatılsın çağrısı

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik 7 Ekim'den bu yana gerçekleştirdiği hava saldırılarının en şiddetlisi dün gece yaşandı. 

22 gündür devam eden saldırıları neticesinde Gazze Şeridi'nde telefon ve internet hatlarının kesilmesi, elektriklerin kesilmesi gibi nedenlerle bölgedeki 2,3 milyon insanın dış dünya ile iletişimi büyük ölçüde sona erdi. Ambulanslar ve yardım ekiplerinin bölgeye ulaşamadığı bildirildi ve ölü ve yaralılarla ilgili bilgi alınamıyor. 

İsrail'den en şiddetli saldırı: Gazze 22 gündür bombalanıyor! İsrail'den en şiddetli saldırı: Gazze 22 gündür bombalanıyor!

MUSK ÇAĞRILARA CEVAP VERDİ: STARLİNK UYDULARI GAZZE'YE GİDİYOR

İsrail'in ablukası altındaki Gazze'nin dünyayla irtibatının kesilmesinin ardından sosyal medya platformu X'ten Elon Musk'a çağrı sesleri yükselmeye başladı. 

Musk bu çağrılara cevap vererek bölgeye internet sağlayan Starlink uydularının Gazze'de tanınmış uluslararası kuruluşlar için aktif hale getirileceğini açıkladı.

ABD'de Demokrat Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez'in twitter platformundaki "Yaklaşık 2,2 milyonluk bir nüfusla tüm iletişimin kesilmesi kabul edilemez. Gazeteciler, sağlık çalışanları, insani yardım çabaları ve masumlar tehlike altındadır. Böyle bir eylemin nasıl savunulabileceğini bilmiyorum. Amerika Birleşik Devletleri tarihsel olarak bu uygulamayı kınamıştır" mesajının altına yorum yapan Musk, Starlink'in Gazze'deki bağlantıyı destekleyeceğini duyurdu. 

"YARDIM GRUPLARINI DESTEKLEYECEĞİZ"

Elon Musk ayrıca, "Gazze bombardıman altında, internet ve telekomünikasyon kesilmiş durumda. Acilen StarLink'e ihtiyaçları var" mesajıyla paylaşılan bir çağrıya "BM ve diğer uluslararası kabul görmüş yardım gruplarını destekleyeceğiz" şeklinde bir başka yanıt daha verdi.