ABD'nin Ohio State Üniversitesi'ne bağlı Tütün Araştırmaları Merkezi ve Güney California Üniversitesi (USC) Keck Tıp Fakültesi araştırmacıları, elektronik sigara kullanımının gençlerin sağlığı üzerindeki etkilerini inceledi.

2014-2018 yılları arasındaki araştırmada, yaklaşık 7 bin gençten son 30 gün içinde elektronik sigara, esrar veya geleneksel sigara kullanımı hakkında anket yapıldı.

Araştırma sonuçlarına göre, son 30 gün içerisinde elektronik sigara kullanan katılımcılarda bronşit semptomlarının yüzde 81, nefes darlığı yaşama riskinin ise yüzde 78 daha fazla olduğu tespit edildi.

Gençlerin elektronik sigara kullanımının, bronşit ve nefes darlığı gibi kalıcı solunum yolu sorunları riskini artırdığı belirtildi.

Araştırmacılar, elektronik sigaranın insan sağlığına olumsuz etkileri olduğunu vurgulayarak, bu verilerin elektronik sigara ürünlerinin satışına ilişkin düzenlemelerde göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Dr. Alayna Tackett, elektronik sigara kullanımının solunum yolu sorunlarına ilişkin riskleri artırdığına dikkat çekti.

Elektronik sigara kullanımının gençler arasında hızla yaygınlaştığına işaret eden araştırmacılar, 2019'da bu oranın yüzde 25.7'ye ulaştığını ve 2022 verilerine göre lise öğrencilerinin yüzde 14.5'inin elektronik sigara kullandığını bildirdi.

Sağlık çalışanları dikkat! Ek ödemede değişiklik! Sağlık çalışanları dikkat! Ek ödemede değişiklik!

Araştırma sonuçları, "Thorax" dergisinde yayımlandı.