20 Ağustos'ta gerçekleşmesi planlanan Ekvador devlet başkanlığı seçimleri öncesinde, "yolsuzluğa karşı duruşuyla" bilinen başkan adayı Fernando Villavicencio, silahlı bir saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Villavicencio'nun kampanya ekibi, Quito başkentinde bir etkinlikten sonra aracına bindiği sırada saldırgan tarafından üç el ateş edilerek hayatını kaybetti.

SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ!

Ekvador Başsavcısı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, suikastı gerçekleştiren şüphelinin güvenlik güçleriyle yaşanan çatışmada vurularak öldüğünü ve aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Saldırı sırasında, bir milletvekili adayı ve 2 polis memurunun da aralarında bulunduğu 9 kişinin yaralandığı ifade edildi.

"CİNAYETİN ARKASINDA ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİ VAR"

Devlet Başkanı Guillermo Lasso, Villavicencio'nun ölümünü doğrulayarak, devlet başkanlığı seçimlerine sadece 2 hafta kala gerçekleşen bu cinayetin arkasında "organize suç örgütlerinin" olduğunu vurguladı. Lasso, "Bu suçun cezasız kalmayacağına emin olabilirsiniz. Organize suç grupları çok ileri gitmiş olabilir, ancak yasaların ağırlığı altında ezilecekler." şeklinde konuştu.

Kito polisinin yürüttüğü operasyonlar neticesinde, saldırıyla ilişkilendirildiği düşünülen 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Villavicencio, daha önce Ekvador'da faaliyet gösteren uluslararası bir organize suç grubu olan Meksika'nın "Sinaloa Karteli" liderlerinden de dahil olmak üzere pek çok ölüm tehdidi aldığını açıklamıştı.

Özgür Özel'den Gazze çağrısı: Harekete geçmemiz gerekiyor Özgür Özel'den Gazze çağrısı: Harekete geçmemiz gerekiyor

LOS LOBOS ÇETESİ SORUMLULUĞU ÜSTLENDİ

Los Lobos çetesinin üyesi olduklarını iddia eden kişiler, Ekvador Cumhurbaşkanı adayı yolsuzluk karşıtı Fernando Villavicencio'nun öldürülmesinin sorumluluğunu üstlendi.