Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliğiyle hazırlanan tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre, tüketici güven endeksi ağustos ayında önceki aya göre yüzde 15,1 oranında azalarak 68,0 olarak kaydedildi. Bu değer, son 14 ayın en düşük tüketici güven endeksi olarak kayıtlara geçti.

SEÇİMLERİN ARDINDAN DÜŞÜŞE GEÇTİ

Mega Metal halka arz katılım endeksine uygun mu? Mega Metal halka arz katılım endeksine uygun mu?

Tüketici güven endeksi, 2003 yılından bu yana ilk kez bu kadar keskin bir düşüş yaşadı. Bu düşüş, özellikle 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri öncesinde düşük faizler ve gelen zamlar nedeniyle yükselen tüketici güven endeksinin, seçimlerin ardından hükümetin ekonomi politikalarında değişikliğe gitmesiyle birlikte hızla geriledi. Endeks, seçim sonrası yüzde 23,1 puan düşüşle 68'e geriledi.

20 YIL SONRA BÜYÜK DÜŞÜŞ

tüik-tüketici-güven

Tüketici güven endeksi, 2023 yılının ilk beş ayında, mart ayı dışında sürekli yükselerek 75,6'dan 91,1'e kadar çıkmıştı.

Tüketici güven endeksi, 0-200 aralığında değer alabilir. 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser bir durumu, 100'den küçük olması ise kötümser bir durumu ifade ediyor. Ayrıca, tüketimin finansmanı amacıyla borç kullanma ihtimali endeksinin artışı iyimserliği, azalışı ise kötümserliği gösteriyor.