Ekonomi gazeteciliğinin duayen ismi Osman Arolat, bugün sabaha karşı (31 Ekim 2023) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

81 yaşındaki Arolat’ın cenazesi 1 Kasım’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne (TCG) getirilecek, buradaki anma töreninin ardından Zincirlikuyu Camii’nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak.

Arolat’ın cenazesi 2 Kasım Perşembe günü öğle namazına müteakip Çanakkale Assos Behram Kale Mezarlığı’na defnedilecek.

Arolat'ın ölümünün ardından TCG Yönetim Kurulu, başsağlığı mesajı yayınladı. Açıklamada “Üyemiz, Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi başyazarı Osman Saffet Arolat’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Uzun yıllardır gazeteci ve yazar olarak görev yapan Osman Saffet Arolat’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” denildi.

Melike Şahin'nden iptal olan İBB konseri hakkında açıklama Melike Şahin'nden iptal olan İBB konseri hakkında açıklama

OSMAN SAFFET AROLAT KİMDİR?

Arolat'ın ölümünün artından pek çok kişi "Osman Saffet Arolat kimdir" diye sormaya başladı. Duayen gazeteci Osman Arolat'ın hayatı, kim olduğu, kitapları binlerce kişi tarafından araştırılmaya başlandı.

Osman Saffet Arolat 1942 yılında Ankara’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Mesleğe 1962 yılında Ankara’da Öncü Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Ant Dergisi ile Yeni Ortam Gazetesi’nin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Vatan Gazetesi’nde yazdı. Ayrıntılı Haber Gazetesi’nde haber koordinatörlüğü, Türk Haberler Ajansı’nda haber müdürlüğü yaptı. Uzun yıllar ajans haberciliği, yabancı radyo muhabirliği ve televizyonculuk yaptı. Dünya Gazetesi’nin Yayın Yönetmenliğini üstlendi. Son olarak Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi’nin kuruluşunda yer aldı. Başyazarlığını sürdürüyordu.

Babıâli Anılarım ile Bir Gençlik Liderinin Anıları başta olmak üzere yayınlanmış birçok kitabı var. 2013 yılında TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne değer görüldü. Sürekli Basın Kartı taşıyordu. Evli ve bir çocuk sahibiydi.