Anayasa Mahkemesi, ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulamasını içeren düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması taleplerini ele almak üzere yarın (28 Eylül) toplanacak.

Yüksek Mahkeme, söz konusu düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebi üzerine daha önce ilk incelemeyi yapmış ve dosyayı esas inceleme için gündemine almıştı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 28 Eylül Perşembe günü düzenlemeyi esastan görüşerek sonuçlandıracak.

Beşiktaş hisseleri uçtu Beşiktaş hisseleri uçtu

Başvuru, 7456 sayılı "6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması amacıyla yapılmıştı.

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi, 26 Temmuz 2023'teki Anayasa Mahkemesi gündem toplantısında ilk incelemeye alınmış ve yürürlüğün durdurulması talebi esas inceleme aşamasında karara bağlanmasına karar verilmişti.

Özellikle ilk taksit döneminde tahsilatın hedeflenenin üzerinde gerçekleştiği belirtilirken, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı vermemesi durumunda ikinci taksit ödemeleri kasım ayında yapılacak ve toplamda yaklaşık 30 milyar lira ek gelir elde edilmesi öngörülüyor.