İngiltere hükümeti ile Türkiye üzerinden kaçak göçü önlemek için iki ülke arasında bir anlaşma imzalandığını duyurmasının tepkileri sürüyor. Anlaşma kapsamında emniyet bünyesinde yeni bir merkez oluşturulacağı ve konu ile ilgili eğitimler verileceği belirtiliyor.Siyasiler  söz konusu haberlere tepkili.

İNGİLİZLER BOTLARIN TÜRKİYE’DE YAPILDIĞIN SAPTAMIŞ

Söz konusu anlaşma ile ilgili Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı İlay Aksoy’da bir açıklama yayınladı. Aksoy şunlara değindi;  “İngiltere, Türkiye ile insan kaçakçılarının çok yoğun kullandığı Doğu Akdeniz hattı üzerine anlaşmaya vardı. Bulgaristan ile sınırımızda Emniyet Teşkilatımız tarafından “Centre of Excellence” yani bir “uzmanlık merkezi” kurulayacak. Bu merkezde İngiliz istihbarat elemanları ile sınır güvenliği uzmanları süre belirtilmeden görev yapacak ve Türk emniyetine, hem sınır güvenliği konusunda eğitim verecek hem de ortaklaşa istihbarı bilgiler paylaşılacak. Anlaşmanın başka bir amacı ise; Türkiye üzerinden Çin’de üretilen botlar, can yelekleri ve diğer deniz malzemelerinin Doğu Avrupa’ya gönderilmesi. İngilizlerin tespitlerine göre, karasularına giren botlar, Türk şirketler üzerinden Avrupa’ya girmiş durumda. İddiaya göre Türkiye’den çok sayıda şirket, Çin’den botları parçalı olarak ithal edip, kısmi montaj yaptıktan sonra tekrar paketleyip başka ülkelere ihracat yapıyormuş. Bu anlaşmayla Çin’deki üretimi durdurmayı hedefliyorlar. Türkiye’deki botların yerli üretim olduğunu da İngiltere tespit etmiş. Türkiye üzerinden sırasıyla Afgan, Türk, İran ve Irak kimlikli insanlar, insan kaçakçılarına para vererek İngiltere'ye yasadışı giriş yapmaya çalışıyormuş .Nisan 2023’ten itibaren bin 400 Türk vatandaşı İngiltere’ye kaçak girmeye çalışmış .Sonbaharda Londra’da İngiltere ve Türkiye arasında “Göç Diyalog” toplantısı düzenlenecekmiş"

937320

Son dakika! Nazlı Ilıcak cezaevine girdi! Son dakika! Nazlı Ilıcak cezaevine girdi!

KILIÇDAROĞLU'DA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara ile Londra arasında imzalandığı İngiltere tarafından açıklanan 'yasa dışı göçmen' anlaşmasına sosyal medya hesabından tepki göstererek, "Ne kadar süslü laflarla paketlenirse paketlensin sonuçta bu birilerinin iç sistemimize müdahalesidir.” dedi. Kılıçdaroğlu, "Türkiye’yi kim yönetiyor?" diye sordu. T.C. Cumhurbaşkanlığının, Dışişleri Bakanlığının, İçişleri Bakanlığının, Londra Büyükelçiliğinin, Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitelerinde de bu konu ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yok… Biz yapılanları yabancılardan öğreniyoruz. Soru: Türkiye’yi kim yönetiyor?"

AMAÇ KAÇAKÇILIĞI ÖNLEMEK

İngiltere, yasa dışı göçle mücadele kapsamında, Türkiye ile "insan kaçakçılarının ağlarını çökertmek" üzere bir anlaşma yapıldığını duyurdu. Anlaşma kapsamında iki ülke arasındaki veri paylaşımının güçlendirileceği bildirildi. 

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, "Kaçakçılık şebekelerini çökertmek ve botları durdurmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Türkiye ile ortaklığımız, servislerimizin bu uluslararası sorun üzerinde birlikte çalışmasını sağlayacaktır." ifadelerini kullandı. 

773x435_cmsv2_98a98c89-8973-5fef-8784-28125835d888-6617984

BİZİM EKİPLERE EĞİTİM VERİLECEK

Türkiye'yi geçiş noktası olarak kullanan düzensiz göçe yönelik bu anlaşma, Londra'nın desteğiyle Türk Emniyet Teşkilatı bünyesinde özellikle göçmen verilerinin paylaşılmasını kolaylaştıracak bir merkez oluşturulmasını da içeriyor. Türkiye'deki bu yeni merkezin, İngiliz Ulusal Suç Ajansı ve Türkiye'de yerleşik İngiliz istihbarat ekipleri ile Türk meslektaşları arasındaki iş birliğini güçlendirmesi ve özellikle Avrupa'ya kaçak göçü yavaşlatması hedefleniyor. 

ÖDENECEK MİKTAR SAKLANIYOR

İngiliz hükümeti, iktidardaki Muhafazakâr Parti için belirleyici olacak seçimlere bir yıl kala, yasa dışı göçle mücadeleye öncelik verdi. İngiltere Göç Bakanı Robert Jenrick, Londra'nın anlaşma kapsamında Türkiye'ye ne kadar ödeme yapacağını söylemeyi reddetti.Jenrick GB News'e verdiği demeçte "Bu sadece parayla ilgili değil. Esas olarak istihbarat ve bilgi paylaşımı ile ilgili" ifadelerini kullandı. 

SIĞINMACI GEMİSİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

İngiltere'de sığınmacılar için tasarlanan dev gemi 'Bibby Stocholm' protesto edilmiş, insan hakları örgütleri gemiyi 'yüzen hapishane' olarak tanımlamıştı.İngiltere'de en az 18 ay boyunca 500 erkek sığınmacının barındırılacağı açıklanan "Bibby Stockholm" adlı dev geminin Dorset sahilindeki Portland Limanı'na yanaşmasının ardından, İngiliz hükümetinin tartışmalı göçmen politikası yeniden gündeme gelmişti. İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya göre, ülke genelindeki otellerde yaklaşık 51 bin sığınmacı bulunuyor ve bu durum günde yaklaşık 6 milyon sterline mal oluyor.

773x435_cmsv2_f9494d1f-7079-5adf-82c9-dbcd8e8c1499-7770600