Dünyanın en yalnız evi olarak adlandırılan küçük bir bina, şaşırtıcı derecede uzak konumuyla bir dizi tuhaf ve ürkütücü teoriyi ateşleyen uzun süredir gizemle örtülüyor. Adada yaklaşık bir aydır tek başına yaşayan Emin Yoğurtçuoğlu, bir kez daha soru yağmuruna tutuldu.

İzlanda'ya araştırma için giden kuş gözlemcisi Yoğurtcuoğlu, dünyadaki en yalnız evi olarak adlandırılan Ellidaey Adası'nda 1 ay boyunca fırtına kırlangıçlarını gözlemledi. Özellikle sosyal medyada dikkat çeken Ellidaey Adası’nın ülkenin güneyinde yer alan Vestmann Adaları’nın en kuzey ucunda yer aldığını ve oraya gidebilmek için İzlandalı kuş gözlemcileri aracılığıyla resmi izin aldığını ifade eden Yoğurtcuoğlu, daha sonra burada özel çalışma yapan İngiliz ekibine dahil olduğunu söyledi.

emin2

Çalışma yaptığı yerin “dünyadaki en izole ev” olduğunu öğrendiğinde heyecanının daha da arttığını belirten Yoğurtçuoğlu, "Buraya gideceğimi takipçilerime duyurduğumda bana gelen tepkiler muazzam oldu. Sosyal medyada çok gündeme gelmiş ve bu şekilde adlandırılmış bir ev. Kuş gözlemlemeye giderken eve gidiş aşamalarını paylaştım. Evi kayıt altına alarak tanıtmaya başladım. Çok ilgi gördü" diye konuştu. Tek evin bulunduğu adanın yerli halk tarafından deniz papağanlarını yakalamak amacıyla inşa edildiğini anlatan Yoğurtcuoğlu, şöyle devam etti: Bu eski bir gelenek. Tarım yapılamadığı için bu insanlar deniz papağanlarını yiyormuş. Kulağa tuhaf gelebilir, belki bundan birkaç yüzyıl önce anlaşılabilir ama günümüzde yasaklanmasına rağmen ne yazık ki gizli gizli bu olayı devam ettirmelerini duymak beni çok rahatsız etti. Boş zamanlarında ise bilimsel çalışma yapan insanlara gözlem için bu evi verebiliyorlarmış. Ben de o vesileyle gittim."

Elliðaey3

Gelelim eve ve adaya...

Küçük beyaz mesken, İzlanda'nın kırsal güney kıyısının açıklarında bulunan ıssız bir arazi parçası olan 110 dönümlük Elliðaey adasında bilinen tek yapıdır.

KUŞATMAYLA MÜCADELE

Yalnız kulübenin tüyler ürpertici fotoğraflarından etkilenenler, daha önce orada dini bir keşişin yaşıyor olabileceği teorisini öne sürmüştü. Artık çürütülmüş olan bir başka teori, İzlanda hükümetinin adayı şarkıcı-söz yazarı Bjork'a hediye ettiğini öne sürüyordu.

Son dakika! Irak'ta bir bina vuruldu! Son dakika! Irak'ta bir bina vuruldu!

Oldukça tüyler ürpertici üçüncü bir söylenti ise kulübenin, bir zombi kıyameti durumunda onu adaya götürmek isteyen bir milyarder tarafından inşa edildiğini öne sürüyor . Adanın kalabalık şehirlerden ne kadar uzakta olduğu göz önüne alındığında, bu aslında The Walking Dead Universe'de çok mantıklı olabilir , ancak yine de bu sadece bir efsanedir.

Mülkün katı izolasyonundan etkilenen bazıları, evin var olduğuna bile inanmakta güçlük çekti ve internette paylaşılan fotoğrafların yayınlanmadan önce düzenlendiğini iddia etti. Ancak gerçekten de çok gerçektir ve kendinizi yeterince cesur hissediyorsanız burayı kendiniz ziyaret edebilirsiniz.

Vestmannaeyjar takımadalarının bir parçası olan Elliðaey artık tamamen terk edilmiş durumda ancak yaklaşık 300 yıl önce burada yerleşim vardı. Orada yaşayan beş aile balıkçılık, martı avcılığı ve sığır yetiştiriciliğiyle geçiniyordu. Ancak 1930'lara gelindiğinde, kalan son sakinler adayı tamamen terk etmişti ve o zamandan beri adada kimse kalmamıştı.

Elliðaey2

AVCILIK DERNEĞİ KURDU

Adadaki gizemli evi çevreleyen gerçeklik, onu çevreleyen teorilerden çok daha az heyecan verici. Tesis, 1950'li yıllarda Elliðaey Avcılık Derneği tarafından, aşağıdaki buzlu sularda bol miktarda balıkla ziyafet çektiği bilinen martı sürülerini avlamak için bir üs olarak inşa edilmişti.

Orman evi, grubun adada dolaşırken faaliyetlerini desteklemek için bir av üssü görevi görüyor, ancak oraya ulaşmak pek de kolay değil.

The Travel'a göre : "Eve ulaşmak için öncelikle en yakın adalardan bir tekneyle adaya ulaşmak gerekiyor. İzlanda sularında yapılan birçok yolculuk gibi, bu adaya yolculuk da dondurucu sıcaklıklar ve dalgalarla karakterize ediliyor. bazen son derece korkutucu olabilir.

"Yolculuğun kendisi korkutucu ve rahatsız edici olsa da adaya ulaşmak daha da korkutucu. Kişinin tekneden veya gemiden adanın dik bir tarafına atlaması ve adaya bağlı bir ipi tutması gerekecek. Eğer bu mümkün değilse. Doğru yapılırsa dondurucu suya düşmek kaçınılmaz. Başarılı bir atlayış ve ipe tutunmanın ardından bu dik kısmı ip yardımıyla adanın tepesine tırmanmak gerekiyor."