İtalyan ANSA ajansının haberine göre; bir süredir Milano'daki bir hastanede tedavi gören müzisyen, 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Toskana'da Sicilyalı bir ailenin çocuğu olarak 7 Temmuz 1943'te doğan Salvatore Cutugno, İtalyan müziğinin önemli isimlerinden biriydi.

Sanremo Müzik Festivali'ne sıkça katılan Cutugno, 1980 yılında "Solo Noi" şarkısıyla bu festivali kazandı ancak altı kez ikinci olduğu için "Sanremo'nun ebedi ikincisi" olarak anıldı.

Son dakika! Batı Şeria'da siren sesleri! Son dakika! Batı Şeria'da siren sesleri!

1990 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İtalya'yı temsil eden ve Avrupa Birliği'nin kuruluşuna ithaf ettiği "Insieme (Birlikte): 1992" şarkısıyla birinci olarak büyük bir başarı elde etti.

Toto Cutugno'nun en tanınmış şarkısı ise "L'Italiano" oldu ve bu şarkıyla dünya çapında ün kazandı. Şarkı, Fransa, İsviçre ve Portekiz'de bir numara olurken, Finlandiya'da da popülerlik kazandı.

Son yıllarda siyasi nedenlerle de gündeme gelen Cutugno, Ukrayna'da konser vermesi yasaklanmaya çalışılmıştı. Ancak Cutugno, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile kişisel bir dostluğu olmadığını iddia etti.

Toto Cutugno'nun ölüm haberi İtalya'da geniş yankı uyandırdı. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Cutugno'nun "L'Italiano" şarkısının sözlerini hatırlatarak onu gerçek bir İtalyan olarak tanımladı ve "Toto Cutugno, hoşça kal" dedi.