Merkez Bankası’nın “Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” ve “Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ”de yapmış olduğu değişimlerin yer aldığı tebliğler, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Böylelikle, yurt içi yerleşik gerçek kişiler, 31 Ağustos 2023 tarihinden itibaren bankalarda mevcut olan altın, dolar, avro ve İngiliz sterlini cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarını TL’ye çevirebilme hakkına sahip olacak.

Döviz hesapları hakkında alınan kararda, “Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 31/8/2023, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 30/6/2023 tarihi itibarıyla bankalarında mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üstünden Türk lirasına çevrilir” ifadeleri kullanıldı.

resmi-gazete-7

Altın hesaplarına ilişkin alınan kararda ise şu ifadeler kullanıldı:

"Yurt içi yerleşik kişilerin 31/8/2023, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan altın hesabı, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm fiyatı üstünden Türk lirasına çevrilir."

resmi-gazete1