Orta Doğu'daki olaylar, finans piyasalarını olumsuz etkilerken döviz kurları, altın ve petrol fiyatları yükseliş yaşadı.

İsrail'in Gazze'de bir hastaneye düzenlediği saldırı ve bu olay sonucu yüzlerce insanın hayatını kaybetmesi, bölgedeki çatışmaların daha fazla şiddetlenebileceği endişelerini artırdı.

Bu gelişmelerin ardından, piyasalardaki kaygılar arttı ve Dolar/TL, günün başında yüzde 0.2 artışla işlem gördü. Saat 09:00 itibarıyla 28 seviyesine ulaşarak yeni bir tarihi zirve kaydetti. Euro/TL ise 29.66 seviyesinde işlem gördü.

KÜRESEL PİYASALAR 

Birgün'de yer alan habere göre; küresel finans piyasaları, Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine yapılan saldırının ardından artan risk algısı ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecekteki para politikalarına ilişkin belirsizlikler nedeniyle karmaşık bir seyir izliyor.

İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırısı sonucunda 500 kişi hayatını kaybetti. Bu olay dünya genelinde büyük bir tepkiyle karşılandı ve İsrail-Filistin çatışmasının daha fazla yayılma potansiyeline sahip olduğu ve petrol arzını etkileyebileceği ihtimali, varlık fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Robert Holzmann, enflasyon konusunda hala yeterli ilerleme kaydedilmediğini belirtirken, ECB, bankaların gayrimenkul sektörüne daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

En ucuz ikinci el arabalar 2023 En ucuz ikinci el arabalar 2023

Uzmanlar, bu gelişmelere rağmen, ECB'nin politika faizlerini daha fazla yükselteceğine dair genel bir beklentinin olmadığını, ancak faiz artırım olasılığının yeniden fiyatlamalara dahil olmaya başladığını belirtti.

İNGİLTERE

Diğer yandan, İngiltere'de açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Eylül ayında aylık yüzde 0.5 ve yıllık yüzde 6.7 artarak beklentilerin üzerine çıktı.

Dün, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0.09, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0.11 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0.58 yükselirken, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0.09 değer kazandı. Avrupa'da endeks vadeli kontratları, yeni güne karmaşık bir seyirle başladı.

Asya pay piyasaları ise yeni günde satış ağırlıklı bir seyir izlerken, Çin'in beklenenden daha yüksek büyüme verileri risk iştahını artırmada yardımcı olmadı.

Çin ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde 2022'nin aynı dönemine göre yüzde 4.9 büyüyerek yüzde 4.5'lik beklentileri aştı. Ülkede sanayi üretimi de Eylül ayında yıllık yüzde 4.5 ve perakende satışlar yüzde 5.5 artarak öngörüleri aştı.

Piyasalarda bugün izlenecek veriler şunlar:

• 10:00 Türkiye, Ağustos ayı uluslararası yatırım pozisyonu

• 12:00 Euro Bölgesi, Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

• 15:30 ABD, Eylül ayı konut başlangıçları ve inşaat izinleri

• 21:00 Fed'in Bej Kitap Raporu