Asya borsaları, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin para politikasında gevşeme yanlısı açıklamalarının etkisiyle ABD'deki faiz oranlarının zirveye yaklaştığı değerlendirmesiyle yükselişe geçti. Yatırımcılar, ABD tüketici fiyatları verilerini bekliyor, bu veriler para politikası hakkında daha fazla ipucu sunabilir.

Öte yandan, Hamas'ın İsrail'e 7 Ekim'de düzenlediği saldırının ardından jeopolitik endişeler piyasa gündeminde daha fazla yer almaya başladı.

Reuters'ta yer alan habere göre; Türkiye'den üst düzey bir yetkili, Türkiye'nin Hamas'ın elindeki sivil esirlerin serbest bırakılması için müzakereler yürüttüğünü açıkladı.

Döviz kurlarına baktığımızda, Dolar/TL günlük sınırlı değişimlerle kademeli olarak yükselişini sürdürüyor ve sabah saatlerinde 27,75 seviyesinde işlem görüyor. Bu verilere göre, Türk Lirası, dolar karşısında yıl başından beri yüzde 32.55 değer kaybetti. Haziran ayından bu yana kontrolün gevşediği dönemde TL'nin değer kaybı yüzde 25.35 olarak kaydedildi. Euro/TL ise 29.60 seviyesinde işlem görüyor.

Komisyondan geçti: Çalışan emeklilere 5 bin TL! Komisyondan geçti: Çalışan emeklilere 5 bin TL!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün, haftalık para ve banka döviz rezervleri ile menkul kıymet hareketlerini açıklayacak. Bankacılar, net rezervlerin geçen hafta yatay seyrettiğini, brüt rezervlerin ise 0.5 ila 1 milyar dolar arasında artış gösterdiğini tahmin ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Gaye Erkan, Dünya Bankası-IMF yıllık toplantıları için Fas Marakeş'te bulunuyorlar. Türkiye'nin ekonomi programını anlatarak yabancı yatırım çıkışını tersine çevirmeyi hedefleyen ekonomi yönetimi, yabancı yatırımcıların da Türkiye piyasalarına artan ilgisini değerlendirmeye çalışıyor.

Dolar, Euro, ve diğer döviz kurlarının Türk Lirası karşısındaki güncel durumu şu şekilde:

Dolar: 27,75 TL
Euro: 29,60 TL
Sterlin: 34,20 TL
Ruble: 0,28 TL
İsviçre Frangı: 30,81 TL