Diyanet İşleri Başkanlığı, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlara ilişkin İstanbul'un Pendik ilçesinde yer alan Uluçınar Camisi İmamlık görevi yürüten Halil Konakçı hakkında inceleme başlattı.

O öğretmen yine gündemde! O öğretmen yine gündemde!

Alınan bilgiler kapsamında, Başkanlık, son zamanlarda sosyal medyada yaptığı bazı paylaşımlardan dolayı Halil Konakçı hakkında inceleme yapılacağını açıkladı.

p-4

Halil Konakçı, en son “Hatay'ın çoğunluğu Arap'tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. Fransızlar, ezanı Hatay'daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber' diye okundu 1938'e kadar. 1938'de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız'ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar” ifadelerini kullanarak tepki toplamıştı.

"TÜRKLÜĞÜMLE GURUR DUYUYORUM"

Halil Konakçı, gelen eleştirilerin ardından paylaştığı başka bir videoda ise, "Ben Türk’üm, Türklüğümle gurur duyuyorum. Ama Arap düşmanı değilim." ifadelerini kullanmıştı.

ÜMİT ÖZDAĞ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, bu sabah Halil Konakçı hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik", "görevi sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma", "anayasayı ihlal" ve "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçlarından kamu davası açılmasını talep ederek suç duyurusunda bulunmuştu.