Samimi Haber Özel

Geçen yıl Türkiye'de yayın hayatına başlayan Disney Plus, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı için çekilen ve Aras Bulut İynemli'nin başrolünde yer aldığı 'Atatürk' dizisini yayına almayacağını açıklamıştı.  Dizinin, ilk açıklandığı üzere dünya prömiyeri ve Disney Plus'tan çıkarılması ve sadece Fox TV'de yayınlanacak olmasının nedeninin "Ermeni lobisi" olduğu iddiaları tartışmaları ve tepkileri daha da alevlendirdi. Samimi Haber gelişmelerin ardından gözlerin çevrildiği Türkiye Patrikliği'ne ulaşıp görüşlerini sordu. Konuyla ilgili Samimi Haber'e yapılan açıklamada "ABD’deki Ermeni kurum ve kuruluşlarına ve uluslararası medya örgütlerine, Türkiye ve Ermenistan “arasında yürütülen normalleşme sürecini desteklemeleri ve bu anlamda katkı sunabilmek adına daha sorumlu “davranmaları için çağrıda bulunmaktayız." denildi. 

Türk Ermenileri Patriği Şahak Maşalyan adına Genel Sekreter Kıdemli Peder Krikor Damadyan imzalı Samimi Haber'e özel yapılan açıklamada Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı ve Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı Sayın Bedros Şirinoğlu'nun beyanlarına yer verilip "Patrik Hazretleri  burada belirtilmiş düşüncelere aynen katıldıklarını bildirdi" ifadeleri yer aldı. Açıklamada şu görüşler yer aldı: 

TEPKİYİ DİKKATLE İZLİYORUZ

"Göndermiş olduğunuz yazı Kadasetli Patrik Hazretleri’ne iletilmiştir. Bu konuyla ilgili olarak Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı ve Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı Sayın Bedros Şirinoğlu tarafından bir duyuru yapılmıştı. Bu duyuru metnini aşağıda dikkatinize sunuyoruz.

'Türkiye Ermeni Vakıflar Birliği (ERVAB), Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir dizi/film platformu tarafından, “Cumhuriyetimiz’in kurucusu Büyük Atatürk’le ilgili bir dizinin yayından kaldırılmasından doğan haklı tepkiyi dikkatle “izlemektedir. Bu adımın söz konusu ülkedeki Ermeni toplumu kuruluşlarının girişimleriyle alınmış olması da, konunun “bizler açısından bir başka dikkate değer boyutudur. Türkiye Ermeni toplumu bu uygulamayı demokratik zihniyet, “karşılıklı saygı ve hoşgörü, ifade özgürlüğü bakımından son derece tartışmalı bulmaktadır. Zira sanatın tezahürlerinin, “sanatsal üretimin en sıkıntılı zamanlarda dahi toplumlar arasında diyaloğa ve empatiye zemin yaratabileceği aşikardır.

ÇAĞRI YAPTILAR

“Türkiye Ermeni toplumu, söz konusu tutumun ülkemizin değerleriyle ve devletimizin güvencesindeki bir arada yaşama “geleneğimizle bağdaşmadığının tanığıdır. Kimlik ve aidiyet hassasiyetlerinin, kutsal değerlerin gündelik hesaplarla “hoyratça göz ardı edilmesinin, dünyamızda körüklediği üzücü ortam herkes tarafından üzüntüyle ve endişeyle “izlenmektedir.

Zam bekleyen emekli: "Geçim çok zor ölmek bile daha iyi" Zam bekleyen emekli: "Geçim çok zor ölmek bile daha iyi"

Bu vesilesiyle ABD’deki Ermeni kurum ve kuruluşlarına ve uluslararası medya örgütlerine, Türkiye ve Ermenistan “arasında yürütülen normalleşme sürecini desteklemeleri ve bu anlamda katkı sunabilmek adına daha sorumlu “davranmaları için çağrıda bulunmaktayız.'

Kadasetli Patrik Hazretleri burada belirtilmiş düşüncelere aynen katıldıklarını bildirmişlerdir."