Scooterın son kurbanı siyasetçi Kadir Gökmen Öğüt oldu! Scooterın son kurbanı siyasetçi Kadir Gökmen Öğüt oldu!

Samimi Haber Özel

14 Haziran 2022'de Türkiye'de yayın hayatına başlayan Disney'in ilk yatırımı da Atatürk dizisi olunca, halkın da gönlünde yer edindi.
Altı bölüm olarak tasarlanan dizinin maliyeti 8 milyon (216 milyon TL) dolardı. 
Dizi film tamamlandı, başrol oyuncusu Bulut Aras İynemli, altı bölüm için 4,2 milyon lira ödeme almıştı.

4,5 MİLYON DOLAR ZARAR ETTİK YEREL DİZİLERİ KALDIRDIK
Türkiye'de 6 milyon abone kaydeden ve küresel çapta 7 bin kişiyi işten çıkartıp, 4,5 milyon dolar zarar ettiği gerekçesi ile Disney+, göreve eski CEO'su Iger'i getirmiş ve yerel yayınları yayınlamayacağını duyurmuştu.
Yeni CEO ise Netflix ile rekabete soyunan Disney+ yerine eğlence odaklı eski Disney'e yönelmeye karar verdiğini duyurdu. Buna göre, kar getirmeyen yerel temalar yayından kaldırılacaktı. (buna karşın bazı diziler karlı bulunarak yayında tutuldu)

Disney+, yerel içerikleri, İspanya, İtalya gibi ülkelerden de kaldırmış, kendisi ile uyumlu görünmeyen herşeyi kaldırıyordu. Zaten Recep İvedik serisi gibi gerçekten sinematografisi tartışılır dizileri kaldırması da böyle anlaşılabilir.

ATATÜRK BAŞLAMADAN BİTİNCE ŞÜPHE YARATTI!
Bununla birlikte söz konusu olan Atatürk olunca, Türk halkının hassas davranması da en büyük hakkı.

Ermeni lobisinin baskılarının olduğu iddia edildi. Nitekim Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'nin (ANCA) Atatürk dizisi için baskı yaptığı iddiası, komitenin sosyal medya hesaplarından dizinin kaldırılmasını talep eden paylaşımlar yapmıştı.

29 EKİM'DE ŞİFRESİZ KANALDA YAYINLAYACAĞIZ!

Türkiye'den gelen tepkiler üzerine 29 Ekim'de Fox TV'de ve 22 Aralık'ta da sinemalarda gösterileceğini açıkladı.
Karar, Disney aracılığı ile yerel içeriklerin tüm dünya tarafından izlenmesini de engelliyordu. 

YAYINLAMADAN ZARAR EDECEĞİNİ NASIL ANLADINIZ?
Geriye tek bir soru kalıyor, 8 milyon dolar para harcanan bir üründen, ticari bir firma halkın ilgisi var mı, yok mu, diye bakmadan, hiç yayına almadan ve şans vermeden iptal edip, ücretsiz kanalına verir mi?