Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK/YPG’nin Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na terör saldırısı girişiminin ardından Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine art arda operasyonlar düzenlemişti.

Bu operasyonlarda bir Türk SİHA’sı ABD tarafından düşürülmüştü.

Türkiye’nin terör örgütüne yönelik operasyonlarının ardından DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle PKK/YPG’ye açık şekilde destek veren ABD, Türkiye’ye yönelik suçlamada bulundu.

Gökçek o evleri boşaltacak! Gökçek o evleri boşaltacak!

ABD Başkanı Biden'ın imzasıyla Beyaz Saray'ın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü operasyonların DEAŞ’ı yenilgiye uğratılma kampanyasını baltaladığı ve bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı daha da zayıflattığı iddia edildi.

ACİL DURUM HALİ UZATILDI

Biden, 14 Ekim 2023 tarihinde sona erecek olan olağanüstü acil durum ilanının süresinin bir yıl daha uzatılması kararını aldığını açıkladı. Kongre'yi bilgilendiren Biden, Suriye'deki gelişmelerin ve ABD'nin ulusal güvenliği ile dış politikasına yönelik alışılmadık ve olağanüstü tehditlerle başa çıkma gerekliliği nedeniyle bu kararı aldığını ifade etti.

ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Türk SİHA'sının Suriye'de düşürülmesine sert bir tepki göstererek, "Türkiye'ye ait bir SİHA'yı Suriye'de düşürecek kadar ferasetini kaybeden bir anlayış var. Biz seninle NATO'da beraber değil miyiz? Terörle mücadele eden bu ülkenin SİHA'sını nasıl düşürürsün? Görmedim, etmedim... Bunu nasıl söylersin?" şeklinde konuştu.

DIŞİŞLERİ’NDEN ABD’YE TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ABD tarafından 2019 yılından bu yana yayınlanan "ulusal acil durum" başlıklı başkanlık kararnamesi ile ilgili soruya yazılı bir yanıt verdi. Bilgiç, Barış Pınarı Harekatı'nın terör örgütleri PKK/YPG ve DEAŞ'a darbe vurduğunu ve Türkiye sınırlarından uzaklaştırdığını belirtti. Ayrıca, harekatın Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına katkı sağladığını vurguladı. Sözcü, ABD'nin tek taraflı eylemler yerine Türkiye'nin istikrar ve Suriye'nin bütünlüğüne odaklanan politikalarını desteklemesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, ABD'nin bölücü terör örgütü ile ilişkisini sonlandırmasını ve daha önce yapılan ortak açıklamanın hükümlerini yerine getirmesini beklediklerini belirtti.