Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, sosyal medya hesabı X'ten paylaştığı video ile emeklilere zam yapılması çağrısında bulundu.

Emeklinin takatinin kalmadığını vurgulayan Destici, "Temmuz’daki %25’lik zam, kök maaşlara yapıldığı için verilen artıştan fiili olarak yararlanamayan ve hala 7500 tl maaş alan yaklaşık 8 milyon emeklimizin Ocak ayını bekleyecek takati kalmamıştır" ifadelerini kullandı. 


EMEKLİ MAAŞLARI ZAMMINDA SON DURUM 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli maaşlarına yönelik yeni düzenleme çalışmalarının başladığını duyurmuştu. 

Bakan Işıkhan, emekli maaşlarındaki iyileştirme taleplerine dair şunları söyledi:

"Emeklilerimizle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarını aldık ve çalışmalara başladık. Bugüne kadar emeklilerimizin ve diğer vatandaşlarımızın taleplerine kayıtsız kalmadık, bundan sonra da aynı duyarlılıkla hareket edeceğiz. İhtiyaç duyulan adımları atmak için elimizden geleni yapacağımızı vurgulamak istiyorum."

TEMMUZ'DA YÜZDE 25 ZAM YAPILMIŞTI 

Temmuz ayında SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerine maaşlarında yüzde 25 oranında zam yapılmıştı.

Memur emeklilerine yapılan 8 bin 077 TL'lik seyyanen artışın ardından, diğer emekliler de maaşlarında iyileştirme talep etmişlerdi.

Şu an için en düşük emekli maaşı 7,500 TL olarak uygulanmaktadır.

TikTok rezaleti bitmiyor! Bu kez "Donsuz Kelly" TikTok rezaleti bitmiyor! Bu kez "Donsuz Kelly"

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her 6 ayda bir enflasyon oranında zam alırken, memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alır. Emeklilerin yeni maaşları, ocak ayı enflasyon rakamlarının belirlenmesinin ardından netleşecek.

EK ZAM NE ZAMAN YAPILACAK? 

Emeklilere yönelik ek zam çalışmalarının Ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) tatilinin sona ermesinin ardından başlaması bekleniyor.