6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin ardından, bölgede büyük bir doğal değişiklikler oldu. Bu depremler sonucunda İslahiye ilçesinde ilginç bir olay yaşandı.

TRT Haber'de yer alan habere göre; depremin etkisiyle, İslahiye ilçesinde devasa kayalar yerlerinden oynadı. TRT Haber'e göre, bu durum sonucunda dağlardan kopan kayalar ve tonlarca toprak, bir derenin yolunu keserek set oluşturdu ve böylece bölgede doğal bir gölet oluştu.

cgdfgsdv

Heyelan sonucu meydana gelen bu gölet, iki dağ arasındaki geçişi engelledi. Göletteki suyun yükselmesiyle elektrik direkleri su altında kaldı.

Bu olay sonucunda çevredeki köyler sel taşkınları riski ile karşı karşıya kaldı. İdilli Deresi'nin taşması durumunda tehlike daha da büyüdü, bu nedenle önlem alınması gerekti.

Balıkesir'de köprü çöktü! Balıkesir'de köprü çöktü!

Deprem sonrası dağlardan düşen toprak ve kaya parçalarının oluşturduğu doğal gölette meydana gelen su birikintisinin seviyesi, 15 metreye kadar yükselmişti. Ancak Devlet Su İşleri (DSİ) ekipleri aldıkları tedbirler sayesinde su seviyesini 5 ay içinde 6 metre kadar çekmeyi başardı.

Bu sayede sel taşkını ve beş köyün su altında kalma riski büyük ölçüde ortadan kaldırılmış oldu.

fgdfgd