Son zamanlarda Malatya'da yaşanan depremler bölge halkını tedirgin etmişti.  Yaşanan depremlerin artçı mı yoksa yeni bir depremin habercisi mi olduğu ise merak konusu olmuştu.

Prof. Dr. Süleyman Pampal, Milliyet'e yaptığı açıklamalarda, Malatya'da meydana gelen depremlerin artçı olduğuna değindi. Pampal, şu ifadeleri kullandı:

"Bunlar kesinlikle artçı depremler. Zaten 6 Şubat'taki büyük depremlerde burada yüzey kırığı tespit edildi. Bunlar artçı, yeni bir fayın yeni ya da daha büyük bir deprem üretmesi söz konusu değil. Batı uçta Göksun civarında yoğun artçı oldu ve o zaman da 'Adana-Savrun Fayı kırılacak' tartışmaları yaşanmıştı. Böyle bir şey yok. Bölgede batıya doğru kırılmış taze kırıklar var. Bu da büyük depremle ortaya çıkmış artçılardan."

'KIRILMAYA YÜZ TUTMUŞ BAŞKA FAYLAR VAR'

Malatya’da deprem olup olmayacağına dair gelen sorulara cevap veren Prof. Dr. Pampal, başka fayların da olduğuna işaret etti. Pampal, Türkiye’de 10-20 fay değil, bini aşkın fayın olduğunun bilinmesi gerektiğine değinerek bölgeyle ilgili şunları aktardı:

"Bu depremlerden ziyade Malatya çevresinde kırılma ihtimali olan başka faylar var. Sol yanal atımlı Malatya Fayı da bu fayların yakın batısında kuzeye uzanıyor kırılabilir, aktif fay. Ovacık Fayı var, o da yıkıcı deprem üretebilir. O bölgede Erzincan ve Karlıova arasında kırılmaya yüz tutmuş başka fay var. Yedisu Fayı, Elâzığ Malatya ve Bingöl’ü etkiyebilir. O fay da tekrarlanma süresini doldurdu. Sismik boşluk seviyesinde bir fay. Çelikhan’dan Karlıova’ya kadar Bingöl kuzey ve güneyinde Doğu Anadolu Fayı üzerinde kırılmamış faylar var. O bölge bundan sonra benzer olayları yaşamak durumunda. Şanssız bir konumları var maalesef. Malatya’nın olumsuz bir özelliği, yaklaşık 35 bin civarında hasarlı bina var. 6 Şubat'tan beri bunların sadece yüzde 10'u kaldırıldı. Şehir yapı stoku açısından kötü durumda. Büyük depremler mutlaka olacak. Bize gerekli zamanı tanımasından başka dileğimiz yok."