Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde, öğrencilerin barınma ihtiyacı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın başkanı olduğu Dünya Etnospor Konfederasyonu'na devredildi. Konfederasyon, öğrenciler için geleneksel çadırlardan oluşan bir "yurt obası" inşa etmeye başladı. Ancak bu obanın ne kadar uygun olduğu konusunda tartışmalar devam ediyor.

Özgür Özel'in gündeminde KYK yurtları vardı Özgür Özel'in gündeminde KYK yurtları vardı

"ÖĞRENCİ YURDUNDA AFAD GÖREVLİLERİ KALIYOR" 

Eğitimciler, öğrencilerin barınma ihtiyacının iktidara yakın kuruluşlara bırakılmasına karşı tepki gösteriyor. Eğitim-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı İsmail Tekardıç, öğrenci yurdunun hafif hasarlı olduğunu ancak bu yurtta bölgede çalışmalar yürüten AFAD görevlilerinin konakladığını ifade etti.

YURT OBASI 

Tekardıç, öğrencilerin Bilal Erdoğan'ın kurduğu "yurt obası"na yönlendirildiğini belirtti. Ayrıca, öğrencilerin çadırlarda barınmasının sağlık ve çalışma koşulları açısından sorunlar yarattığını dile getirdi.

DEPREM BÖLGESİNDE CEMAAT VE TARİKAT ENDİŞESİ 

Türkiye'deki yurt sorununun öğrencileri cemaat yurtlarına gitmeye zorladığına dikkat çeken Tekardıç, bu durumu şu sözlerle açıkladı: "Kahramanmaraş'ta ve diğer deprem illerinde aktif olan cemaatler var. İktidarın da verdiği destekle yurttaşlar üzerinde etkili olmaya çalışıyorlar. Deprem nedeniyle maddi sıkıntı yaşayan vatandaşları kendilerine muhtaç hale getirip kendi ideolojilerini yaymak istiyorlar."