Doğal Afet Sigortaları Kurumu kısaca DASK bilindiği gibi 17 Ağustos 1999 depreminin ardından Zorunlu Deprem Sigortası yapmak ve yönetmek amacıyla oluşturulan kamu kurumu idi. Şimdilerde ismi ve içeriği değişerek ZAS (Zorunlu Afet Sigortası) adını alıyor.

1999 Marmara Depreminin 24. Yılında, Jeoloji Mühendisi ve Sigorta Sektörü temsilcilerinden Semanur Saygın Özay ile görüştük. Konu hakkında yaptığımız röportajda özel açıklamalarda bulundu.

Özay, “DASK’ın şartları değişerek içeriğine sel afeti de katılarak kapsamı genişletileceği sektörümüzden gelen bilgiler arasında. Bilindiği üzere Dask kapsamında sadece deprem afeti kapsama alınıyordu.Planlanan yeni sigorta kapsamında  (ZAS) ayrıca eşyalarda sigorta kapsamına eklenecek” dedi. Bunun yanı sıra teminatta konut birim m2 bedeli iki katına çıkarıldığını ve sigorta bedelinin de enflasyona bağlanacağını sözlerine ekledi.

samnur

Milli Piyango bilet fiyatları belli oldu Milli Piyango bilet fiyatları belli oldu

6 Şubat depremlerinden sonra bölgedeki konutların yarıya yakınının zorunlu deprem sigortası kapsamında olduğunu ve hasarların çoğunun DASK tarafından ödendiğini hatta bu rakamın 30 milyar liranın üzerinde olduğunu da vurguladı.

Semanur Saygın Özay, 6 Şubat depremlerinden çok ders alındığını ve her açıdan eksikliklerin, mağduriyetlerin tekrar gözden geçirilerek bunların giderilmesine çalışıldığını belirtti. Özellikle sigorta sektöründe bu çalışmaların daha da yoğunlaştığını söyledi. Eksikliklerin giderilmesi için geçtiğimiz günlerde ilk adımın atıldığını, DASK dışındaki konut ve işyerlerine yönelik deprem sigortası şartlarının değiştiğini belirtti.

Özay vatandaşların son depremlerden sonra Dask poliçelerini yaptırmada daha temkinli olduğunu ancak yine de belli bölgelerde dask’a ilginin az olduğunu bu durumun ülkemiz ve vatandaşlarımız açısından üzücü olduğunu söyledi. 

Yeni Yılda; hem sektörel hem de vatandaş açısından öngörülen değişiklerin gündeme geleceğini söyleyen Semanur Saygın Özay konunun  3  ana başlık altında toplandığını  belirterek  konu başlıklarını şöyle açıkladı.

1.Artık Zorunlu Deprem Sigortası olmayacak, yerini Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) alacak Böylece DASK hem depremi hem de sel afetini kapsayacak. Yeni düzenlemede ZAS zorunlu olacak.

2.Ayrıca ZAS’ın içine artık eşyalarda girecek.

3.Yeni düzenleme ile birlikte 3 bin 16 lira olan DASK’ın teminata konu birim metrekare bedeli yeni düzenleme ile 6 bin liraya çıkarılacak” dedi.

Dask’taki bu  kapsam değişikliği ile beraber vatandaşların ekonomik bazlı kaygılarından da bahseden Özay; “Sigortalılarımızdan en fazla duyduğumuz husus ZASın cüzdanlarına nasıl yansıyacağı ve teminatlara daha çok para ödeyeceklerini düşündükleri hakkında" dedi.,

Jeoloji müh ve Sigorta Sektör Temsilcisi Semanur Saygın ÖZAY; “Şunu da üstüne basa basa ifade etmem gerekir ki Ülkemiz aktif deprem kuşağında yer almaktadır,bu gerçeği hiçbir kurum kuruluş ve vatandaşımız göz ardı etmemelidir” şeklinde konuştu.