Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'de ulaşım, ödeme, para transferi ve alışveriş işlemlerini tek bir kart üzerinden gerçekleştiren "Türkiye Kart"ın pilot uygulamasının başarıyla tamamlandığını açıkladı.

3 İLDE SÖZLEŞME SÜREÇLERİ TAMAMLANDI

Konya'da başarıyla sonuçlanan pilot uygulama ile birlikte Kayseri, Yozgat ve Gümüşhane belediyeleriyle de sözleşme süreçlerinin tamamlandığı belirtildi.

Bir ilk! Anayasa Mahkemesi artık Whatsapp'ta! Bir ilk! Anayasa Mahkemesi artık Whatsapp'ta!

HEDEF 6 İLDE HAYATA GEÇİRMEK

Bakan Uraloğlu, açıklamasında şunları söyledi: "Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı doğrultusunda 2023 sonuna kadar hedefimiz, bu projeyi 6 ilde hayata geçirmek. Ayrıca TCDD ve TCDD Taşımacılık tarafından işletilen tüm raylı sistemlerde Türkiye Kart'ın kullanılmasına yönelik çatı sözleşme süreçleri de devam ediyor. GAZİRAY, BAŞKENTRAY ve İZBAN hatlarında sözleşme sonrası entegrasyon süreçleri başlatılacak. İlerleyen dönemde diğer belediyeler ve operatörler de projeye dahil edilerek, sistemin yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Türkiye Kart Projesi, ulaşım sektöründe büyük bir dönüşüm getirecek. Vatandaşlar artık ulaşım ve ödeme işlemlerini daha kolay, hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirebilecekler."

HER ŞEY TEK KARTLA YAPILABİLECEK

Türkiye Kart, toplu ulaşımın yanı sıra POS ve ATM cihazlarında, belediye harçları, vergi, otopark ve taksi ödemeleri ile anlaşmalı iş yerlerinde, yiyecek ve içecek otomatlarında kullanılabilecek. Ayrıca, PTT kanalları, bankalar, devlet kurumları, online kanallar, mobil uygulama ve anlaşmalı iş yerleri üzerinden kartlara yükleme işlemleri de yapılabilir hale gelecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı