Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Beştepe'de dış politika ve ekonomi gündemiyle bir araya geldi.

Toplantının saat 15.10'da başladı.

Gündemin öne çıkan başlıkları şunlar:

TAHIL ANLAŞMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen kabine toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşındaki güncel durum ve Rusya'nın tek taraflı olarak durdurduğu tahıl koridoru anlaşması ele alınacak.

PUTİN'İN TÜRKİYE ZİYARETİ

Bu ay içerisinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye yapmayı planladığı ziyaret öncesinde, kabinede tahıl sevkiyatının tekrar başlatılması için alınacak olası adımlar değerlendirilecek.

YABANCI YATIRIMCILARIN ÇEKİLMESİ İÇİN STRATEJİLER

Toplantıda ekonomi, önemli bir gündem maddesi olacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in İstanbul'da 50'den fazla yabancı yatırımcının katıldığı bir toplantıya ilişkin bilgiler paylaşılacak. Türkiye'yi daha çekici hale getirmek için yabancı yatırımcı çekme stratejileri ele alındı. Aynı zamanda, enflasyonla mücadele kapsamında alınacak ilave tedbirler üzerinde de durulacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNİN TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yılı maaşları için başlayan toplu sözleşme görüşmeleri, kabine toplantısının öne çıkan maddelerinden biri olacak. 14 Ağustos'taki ikinci randevu öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, toplu sözleşme süreci hakkında kabine üyelerine bilgi verdi.

DEPREM BÖLGELERİNDE İNŞA SÜRECİ

Deprem sonrası 6 ayın ardından, deprem bölgelerindeki yardım ve yeniden inşa süreci kabinede değerlendirilecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin sunumu eşliğinde genel bir değerlendirme yapılacak.

AVRUPA'DAKİ PROVOKATİF EYLEMLER

Minik Eymen'in katillerine ceza yağdı Minik Eymen'in katillerine ceza yağdı

Kabine toplantısında yurt içinde ve sınır ötesinde yürütülen terörle mücadele operasyonları ve İsveç gibi bazı Batı ülkelerinde Kur'an-ı Kerim'e yönelik art arda gerçekleşen saldırılar ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı gerçekleştirilen çirkin terör eylemlerine karşı atılacak adımlar ve alınacak önlemler masaya yatırılacak.