Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, emekli maaşlarının azlığına dikkat çekerek bu konuda önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

Ülke genelinde "Mengene" operasyonu: Kumar, tombala... Ülke genelinde "Mengene" operasyonu: Kumar, tombala...

"ECEVİT İŞÇİ BABASIYDI"

Cumhuriyet gazetesine verdiği değerlendirmede, eski Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit'in "İşçi babası ve emekli dostu" olduğunu belirten Aksakal, “Bülent Ecevit sadece işçi babası olmaktan öte sağlam bir milliyetçi, kararlı bir vatanseverdi. Emperyalist politikalara karşı en çetin mücadeleyi yürütmüş bir siyasetçiydi. Zaten bu yüzden 2002’de iktidardan uzaklaştırılması sağlanmıştı" diye konuştu. 

DSP olarak, bugün uygulanan ekonomi politikalarını ve önceki dönemde yapılan uygulamaları eleştirdiklerini ve doğru önerilerde bulunduklarını ifade eden Aksakal, "Özellikle tarımsal üretimden uzaklaştırılan ülkemizin ivedilikle yeniden tarım ve hayvancılık başta olmak üzere kendi iç dinamikleriyle kalkınmanın yolunu açması gerektiğini anlata geldik” dedi. 

Emekli maaşlarına yapılan zamlara yönelik eleştiride bulunan Aksakal, “Bugün, açlık sınırının dahi gerisinde kalmış bir asgari ücret nasıl kabul edilemez ise, onun da çok gerisinde kalmış bir emekli maaşı asla makul görülemez” ifadelerini kullandı. 

CUMHUR İTTİFAKI PARTİLERİNDEN ZAM ÇAĞRISI 

Cumhur İttifakı'nın diğer ortakları olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yeniden Refah Partisi'nin Genel Başkanı Fatih Erbakan ve Büyük Birlik Partisi'nin Genel Başkanı Mustafa Destici de emeklilere seyyanen zam yapılması çağrısında bulunmuşlardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yıl sonunda emekli maaşlarıyla ilgili bir değerlendirme yapacaklarını belirtmişti.