Yerel seçimlere sayılı aylar kala, Türkiye'de Cumhur İttifakı içerisinde kulisler hareketlenmeye başladı. AK Parti'nin 4. olağanüstü kongresinin ardından, Cumhur İttifakı büyükşehir belediye başkan adaylarını belirleme çalışmalarına hız verdi.

Kurtulmuş'tan  "50+1" açıklaması Kurtulmuş'tan "50+1" açıklaması

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre; Ankara'daki bir restoranda yapılacağı ileri sürülen bir görüşme, AK Parti ve MHP'li kurmaylar arasında gerçekleşecek. Bu toplantıda, yapılan ön çalışmalar hakkında bilgi paylaşılacak ve işbirliği çerçevesinde büyükşehir belediye başkan adaylarının belirlenmesine öncelik verileceği ifade ediliyor.

"SEÇİLEBİLECEK DAY" 

2019 yerel seçimlerinde de benzer bir işbirliği yapılmış, Adana, Mersin ve Manisa'da MHP, diğer büyükşehirlerde ise AK Parti aday göstermişti. 2024 yerel seçimlerinde de bu işbirliğinin sürdürülmesi planlanıyor. Ancak, bu kez MHP'nin, "seçilebilecek aday" olarak kabul ettiği isimlere gerektiğinde şerh düşebileceği iddiaları gündemde. Özellikle CHP'nin 11 büyükşehir belediye başkanlığı için aday belirleme sürecinde, o bölgelerdeki seçmen yapısının dikkate alınacağına vurgu yapılıyor.

AK Parti ve MHP'nin, CHP'li 11 büyükşehir belediye başkan adaylarının yanı sıra tüm büyükşehir belediye başkan adayları üzerinde bir çalışma yaptığı belirtiliyor. Bu kapsamda, MHP'nin aday belirleyeceği büyükşehirlerde, AK Parti tabanının itiraz etmeyeceği bir ismin aday gösterilmesi hedefleniyor. Diğer büyükşehirlerde ise MHP tabanının itiraz etmeyeceği bir isim tercih edilecek.

Ayrıca, 519 ilçe belediye başkanlıklarında da dengenin gözetileceği ifade ediliyor.