İngiltere ve İrlanda Birleşik Krallık Halk Sağlığı İdaresi (UKHSA) yaptığı açıklamada, Omicron varyantının bir alt türü olan yeni bir varyantın ülkede seyahat geçmişi olmayan bir kişide tespit edildiği bildirildi.

"DAHA FAZLA MUTASYON GEÇİRDİ"

Açıklamada, bu yeni varyantın "BA.2.86" olarak adlandırıldığı ve halihazırda bilinen Omicron varyantlarından genomik olarak farklı olduğu, daha fazla mutasyon geçirdiği belirtildi.

Sahte doktor  tüm dişlerini çekti Sahte doktor tüm dişlerini çekti

Seyahat geçmişi olmayan bir kişide bu yeni varyantın tespit edilmesinin, ülke içi bulaşma ihtimalini gösterdiği vurgulandı. Ancak bu yeni varyantın özellikleri ve ciddiyeti hakkında yeterli verinin henüz olmadığına dikkat çekildi.

"BİRLEŞİK KRALLIK'TA BİR VAKA VAR"

UKHSA Başkan Yardımcısı Meera Chand YAPTIĞI AÇIKLAMADA, "Birleşik Krallık'ta teyit edilmiş bir vaka var. UKHSA şu anda ayrıntılı bir değerlendirme yapmakta ve zamanı geldiğinde daha fazla bilgi sağlayacaktır. UKHSA durumu yakından izlemeye devam edecek ve analiz sonuçlarını mevcut olduklarında yayınlayacaktır" dedi. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise bu yeni varyantı, üzerinde birçok mutasyon bulunması nedeniyle "gözlem altındaki varyantlar" listesine almıştı. BA.2.86 varyantı ilk olarak İsrail'de rapor edilmiş, daha sonra Danimarka ve Amerika Birleşik Devletleri'nde de görülmüştü. DSÖ, şu anda izlemeye alınması gereken 3 varyant ve gözlem altında tutulan 7 varyant bulunduğunu belirtmişti. Ancak bu varyantların özellikleri ve etkileri hakkında daha fazla bilgi gerekiyor.

Kaynak: AA