Covid-19'un Omicron varyantı alt varyantlar oluşturmaya devam ederken yeni varyantlardan Eris (EG.5.1 subvaryantı) bugüne kadar dünya genelinde 50'den fazla ülkede tespit edilmiş durumda.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Eylül tarihinde Eris varyantının dokuz kişide tespit edildiğini duyurmuştu, Koca, son olarak 27 Eylül tarihinde Eris varyantına yönelik yeni tedbirlerin gerekmediğini açıklamıştı.

POZİTİFLİK ORANI YÜZDE 20 ARTTI

Ankara Tabip Odası'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Ankara'daki hastanelerde özellikle intern doktorlar ve sağlık çalışanları arasında Covid-19 tanısı alanların sayısının hızla arttığına dikkat çekildi. Ayrıca bazı hastanelerde test pozitiflik oranının yüzde 20'ye kadar yükseldiği ifade edildi. Bu durum üzerine Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nün vatandaşları şeffaf bir şekilde bilgilendirmesi çağrısında bulunuldu.

Çocuğu depoya kilitlemişlerdi: Serbest kaldırlar! Çocuğu depoya kilitlemişlerdi: Serbest kaldırlar!

Öte yandan Hatay Erzin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ersin Mahmutluoğlu'nun Covid-19 ile uyumlu klinik belirtilerle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği duyurulmuştu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise bu haber vesilesiyle, halk sağlığını korumanın önemini vurgulamış ve el hijyenine, temiz kamusal alanlara, maske kullanımına ve doğru bilgi paylaşımına devam edilmesi gerektiğini hatırlatmıştı.