Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  "13. Concordia Yıllık Zirvesi"nde önemli mesajlar verdi ve soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“TÜRKİYE - ABD İLİŞKİLERİ ÇOK BOYUTLU”

Erdoğan, ABD ile ilişkilerin çok boyutlu olduğunu vurgulayarak, Türkiye'deki ABD firmalarının yatırımının 14,5 milyar doları aştığını belirtti. İkili ticaretin 32 milyar doları aştığını ifade etti ve Türkiye'nin salgın dönemini başarılı bir şekilde atlattığını dile getirdi.

“YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI”

Cumhurbaşkanı, yeni anayasa çalışmalarına da değindi ve TBMM'de partilerin olumlu cevap vermesi durumunda değişiklik yapabileceklerini belirtti. Türkiye'nin birlikte çözmesi gereken bir ortak meselesi olduğunu ifade etti.

“TÜRKİYE - IRAK KALKINMA YOLU PROJESİ YENİ DÜNYA İÇİN BİR FIRSAT”

Proje için kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, Türkiye - Irak Kalkınma Yolu Projesi'nin yeni bir dünya inşa etmek için yeni bir fırsat olduğunu belirtti ve Körfez ülkelerinin kararlılığını gördüklerini ifade etti.

“TAHIL KORİDORUNA GERİ DÖNÜLMELİ”

Putin ile bir görüşme sonucunda yoksul ülkelere 1 milyon ton tahıl sevkiyatı hedeflediklerini açıklayan Erdoğan, tahıl koridoruna geri dönülmesinin önemine dikkat çekti. Tahıl koridoru aracılığıyla Afrika'ya daha fazla tahıl gönderilmesi gerektiğini söyledi.

“NATO VE TÜRKİYE”

Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin NATO'nun en eski üyelerinden biri olduğunu ve görevlerini yerine getirdiğini belirterek Türkiye'nin NATO içinde takdir gören bir ülke olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE'DEKİ MÜLTECİLER”

Erdoğan, Türkiye'de 5 milyona yakın mülteci bulunduğunu ifade ederek, mültecilere ev sahipliğini sürdüreceklerini ve bugüne kadar yaptıklarını bundan sonra da yapmaya devam edeceklerini söyledi. Ayrıca, Suriyeli mültecilerin gönüllü olarak ülkelerine döndüğünü belirtti.

ENFLASYON MESAJI: 2024'E ÇOK FARKLI GİRECEĞİZ

Enflasyonun küresel bir sorun olduğunu dile getiren Erdoğan, ekonomi ekibinin yoğun çalıştığını ve 2024'e farklı bir şekilde gireceklerini ifade etti. Enflasyonla mücadeledeki başarılı sürecin yıl sonunda veya yılın başında sonuç vereceğine inandığını söyledi.