Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne yeniden Ömer Faruk Belviranlı atandı. Belviranlı 2021’de Erdoğan’ın doğum günü için Konyalı öğrencilerden oluşan bir koroya ‘Çok Yaşa Tayyip Dede’ şarkısını söylettirmesiyle ünlenmişti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılan atamalar ‘ödül gibi’ olarak yorumlandı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne Tamer Karadağlı’nın atanmasının yankıları sürerken, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne de 15 Nisan 2023’te asaleten atanan Ömer Faruk Belviranlı yeniden getirildi.

Dondurucu soğuklar Ukrayna'da can aldı Dondurucu soğuklar Ukrayna'da can aldı

Belviranlı 1991 yılında sanatçı olarak atandığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunda müdürlük görevinde de bulunmuştu. Ayrıca Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunuyordu.

Sözcü’nün haberine göre, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sanatçısı Hüseyin Kubilay Öztuğ tarafından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum günü için yazılıp bestelenen, “Çok Yaşa Tayyip Dede” şarkısı, topluluğun yöneticisi Ömer Faruk Belviranlı tarafından özgün bir projeye dönüştürülmüştü. Şarkı, Konyalı ilköğretim çocuklarından oluşturulan koro ile Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu kayıt stüdyosunda seslendirilerek kaydedilmiş ve yine Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Konser Salonu’nda video kaydı yapılmıştı.