Her gün yeterince su içmek, dehidrasyonu önlemek, vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olmak ve eklemlerinizi sağlıklı tutmak için önemlidir. Bununla birlikte, çok fazla su içmek, su zehirlenmesi denilen ciddi bir duruma yol açabilir ancak bu nadirdir.

Sağlıklı yetişkinler için çok fazla su içmek zordur. Bununla birlikte, su zehirlenmesi; psikiyatrik ve/veya nörogelişimsel bozukluklardan, diğer tıbbi durumlardan, ilaçların kullanımından veya su içme yarışmaları veya kendinizi büyük miktarda su içmeye zorlamak gibi olağandışı durumlardan kaynaklanabilir. 

Su toksisitesi, birisi egzersizden ter kaybettiğinde ve ardından yenileyici elektrolitler eklemeden sade su içtiğinde de ortaya çıkabilir. Bu, kandaki sodyum miktarının çok düşük olduğu hiponatremi adı verilen ciddi ve potansiyel olarak ölümcül bir duruma yol açabilir. Hiponatreminin semptomları arasında mide bulantısı ve kusma, yorgunluk, baş ağrısı, kas krampları, değişen zihinsel durum, ajitasyon, nöbetler ve koma yer alabilir.

ÇOK SU İÇTİĞİNDE NE OLUR? 

Sağlıklı bir yetişkin için, vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla su içmek çoğunlukla sadece artan idrara çıkma ile sonuçlanır. Bununla birlikte, nadiren de olsa, çok fazla suyu çok hızlı içmek potansiyel olarak sisteminizi bunaltabilir. Böbrekleriniz fazla suyu süzmeden önce çok fazla su tüketirseniz, vücudunuzdaki sıvı dengesi bozulabilir. Bu, hücrelerinizdeki su miktarının artmasına neden olabilir.

Merkezi sinir sisteminde şişmiş nöronlar, kafa karışıklığı, baş ağrısı ve uyuşukluk semptomlarını tetikleyebilir. Ayrıca beyin içindeki artan basınç, normalden daha yavaş kalp hızına ve yüksek tansiyona neden olabilir. Tedavi eksikliği veya tanıda gecikme nöbetler, koma ve ölümle sonuçlanabilir.

Çocuklar arasında yayılıyor! Adres yine Çin Çocuklar arasında yayılıyor! Adres yine Çin

ÇOK FAZLA SU İÇTİĞİNİZİN İŞARETLERİ

Sağlıklı insanlarda böbrekler, uygun sıvı dengesini korumak için saatte yaklaşık 0,7 litre sıvı atabildiğinden, su için bir üst sınır belirlenmemiştir. Bununla birlikte, su toksisitesinden kaçınmak için uzmanlar asla saatte 48 onstan (1,5 litre veya altı bardak) fazla içilmemesini tavsiye ediyor.

Hidrasyon durumunuzu değerlendirmenin en basit iki yolu, idrarınızın rengini kontrol etmek ve ne sıklıkta idrar yaptığınıza dikkat etmektir. Normal idrara çıkma kalıpları değişebilirken, yetişkinlerin genellikle günde beş ila altı kez ve yatmadan sonra bir defadan fazla idrara çıkma ihtiyacı vardır.

Renk olarak, yeterince sıvı tüketirseniz idrarınız soluk sarı renkte olacaktır. İdrarınız renksizse veya çok sık idrara çıkıyorsanız, ihtiyacınız olandan fazlasını içtiğinizin bir işareti olabilir.

Susuzluğun düzenlenmesi ve rahatlığı nedeniyle (çok dolu bir mesane ve çok sık idrara çıkmayı önleme arzusu) çoğu insan gönüllü olarak aşırı su tüketmez. Ancak belirtildiği gibi, tıbbi durumlar, ilaçlar veya zorla aşırı tüketim gibi faktörler nedeniyle sıvı dengesi bozulabilir.

GÜNDE NE KADAR SU İÇMELİSİNİZ?

2023 Ulusal Sağlık Enstitüleri araştırması, yeterince sıvı tüketmeyen yetişkinlere kıyasla yeterince sıvı tüketen yetişkinlerin daha sağlıklı göründüğü, kalp ve akciğer hastalığı gibi daha az kronik durum geliştirdiği ve daha uzun yaşadığı sonucuna varmıştır.

Günlük tüketmeniz gereken doğru su miktarı değişebilir, ancak genel olarak sağlıklı insanlar için yeterli su alımı yaş ve cinsiyete bağlıdır. Temel olarak, yetişkin kadınların günde yaklaşık 11,5 bardak toplam sıvıya ihtiyacı vardır ve yetişkin erkeklerin yaklaşık 15,5 bardak suya ihtiyacı vardır.

Bununla birlikte, su ihtiyacınızın yaklaşık  yüzde 20'si meyve ve sebzeler gibi su açısından zengin gıdalardan karşılanır. Bu, kadınlar için günde yaklaşık 9 bardak ve erkekler için yaklaşık 13 bardak su bırakır. Kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymak ve dehidrasyonu önlemek için gün boyunca su alımınızı biraz azaltmak en iyisidir.

ANTRENMANDA SU TÜKETİMİ

Uzun süreli egzersiz veya sıcak ve nemli hava, ateş, ishal veya kusma gibi su ihtiyacını daha da artırabilir.

Genel bir kural olarak, egzersiz yapan kişiler şunları yapmalıdır:

Antrenmandan iki saat önce yaklaşık 2 bardak su için.

Egzersiz sırasında su yudumlamaya devam edin. Her 15 ila 20 dakikada bir yarım ila bir bardak sıvı hedefleyin. Hem sıvıyı hem de elektrolitleri değiştirmek için ilk saatten sonra sade su yerine sporcu içeceğine geçin. Artık susamadığınızda bile için.

Su hayati bir besindir ve çok fazla su içmek mümkün olsa da su toksisitesi nadirdir. Aşırı su tüketimi tipik olarak tıbbi durumlar, ilaçlar veya olağandışı durumlarla ilişkilendirilir.

Su zehirlenmesi riski altında olduğunuzu düşünüyorsanız veya günlük ne kadar suya ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz, kişisel sıvı ihtiyaçlarınızı nasıl yöneteceğiniz konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.