Mardin'in Ömerli ilçesinde doğan Yılmaz Acar, korucu bir babanın 13 çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya geldi. Köyde çobanlık yaparken üniversite sınavlarına hazırlanmaya başladı.

İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'ni tam burslu olarak kazandı ve çift ana dal (ÇAP) programı kapsamında Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü birincilikle tamamladı.

Chicago Üniversitesi "Siyaset Bilimi" alanında yüksek lisans programına kabul edilen Acar, doğduğu memleketten yaklaşık 10 bin kilometre uzaklıkta eğitimine devam ediyor.

Airbnb ev partilerine "yapay zeka" ile engel olacak Airbnb ev partilerine "yapay zeka" ile engel olacak

Acar, ailesinin 13 çocuğundan en küçüğü olarak büyüdüğünü, babasının korucu olduğunu ve kendisinin köyde hayvancılık ve tarım işleriyle uğraştığını söyledi. Babasının ve abilerinin eğitim yolunda zorluklar yaşadığını, ancak o ise liseyi tamamlamayı başaran tek kişi olduğunu belirtti.

01.05_17_2_AA-31880248

BURSLU OKUDUĞU ÜNİVERSİTEYİ BİRİNCİLİKLE BİTİRDİ

Eğitimine devam etmek için çobanlık yaparken Halk Eğitim Merkezi'ne giderek hazırlık yaptığını anlatan Acar, İbn Haldun Üniversitesi'nin sunduğu imkanları görünce iletişime geçip kaydını yaptırdığını ifade etti. Üniversiteye girdikten sonra Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında çift ana dal yapmaya karar verdiğini ve bu alanda uzmanlaşmak istediğini belirtti. Müslüman coğrafyadaki sorunların çoğunun siyasi düşünce etrafında toplandığını ve bu alanda çalışmak istediğini vurguladı.

KARİYER PLANI 

Yüksek lisans ve doktora için ABD ve İngiltere'de birçok üniversiteye başvurduğunu ve kabul aldığını paylaşan Acar, Chicago Üniversitesi'ni tercih etme nedenini, sosyal bilimlerdeki güçlü geleneği ve kalitesini vurgulayarak açıkladı. Şu an Chicago Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimine devam eden Acar, gelecekte doktora eğitimini daha iyi üniversitelerde sürdürmeyi ve akademide hizmet etmeyi hedeflediğini sözlerine ekledi.