CHP'de Özgür Özel'in ardından CHP genel başkanlığına aday olması beklenen CHP eski PM Üyesi Örsan Öymen de partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. 


CHP'nin 12 Eylül darbesi sonrası yeniden açıldığı günden bu yana oy oranının aynı seviyede kaldığını ifade eden Öymen, mevcut CHP yönetiminin de oy artışı elde edemediğini vurguladı.

Ayrıca, CHP'de yönetim değişikliği yapılmaması durumunda yaklaşık 6 ay sonra gerçekleşecek yerel seçimlerde başarısızlık yaşanabileceği uyarısında bulunan Öymen, "Demokratik bir ülkede bir genel başkan bir veya iki seçim kaybettiği zaman istifa eder" şeklinde konuştu.

"BU KADAR ÇOK SEÇİM KAYBEDEN..."

CHP'nin, siyaseten Batı Avrupa'daki ülkeleri örnek alan bir parti olduğunu savunan Öymen, "Bu kadar çok seçim kaybedip bu kadar uzun genel başkanlık görevine devam eden var mıdır, baktım ama bulamadım" diye konuştu. 

39 MİLLETVEKİLİ VURGUSU 

Millet İttifakı bileşenlerinden olan küçük partilere yüzde 3 oy almadan 39 milletvekili kazandırılmasını eleştiren Öymen, bunun egemenlik hakkının gaspı anlamına geldiğini ve örgütlerle temas edilmesi halinde bu durumun yaşanmayacağını vurguladı. 

CHP'DE KİMLİK SORUNU 

CHP'nin bir kimlik sorunu yaşadığına dikkat çeken Öymen, "Partinin temel ilkelerinin ne olduğu bellidir. Bunlara bütün olarak sahip çıkılmalıdır. Partimizde ideolojik bütünlük de sağlanamadı ve halkta güvenlik sorununa yol açtı" diye konuştu. 

"Altı ok 1930'larda kaldı" düşüncesini ise "akıl tutulması" olarak niteleyen Prof. Öymen, sosyal demokrasi ve demokratik sosyalizmin CHP'yi güçlendirdiğini ssözlerine ekledi. 

CHP'de başkanlık yarışı: Özgür Özel adaylığını resmen açıkladı CHP'de başkanlık yarışı: Özgür Özel adaylığını resmen açıkladı

"DEĞİŞİM TALEPLERİNDE SAMİMİYET GÖRMÜYORUM" 

Öymen isim vermeden bugün adaylığını ilan eden Özgür Özel'i şöyle eleştirdi: 

"Bu arkadaşlarımız, stratejik, ideolojik hatalar yapıldığında acaba seslerini çıkarmışlar mıydı? O sorunun parçası olan kadrolar değişimi nasıl sağlayacak? Yapılan hatalara ya ses çıkarmadılar ya da imza attılar. Bu değişim taleplerinde samimiyet göremiyorum. Değişim talebinde bulunanlar, acaba partinin temel ilkelerine ne kadar sahip çıkıyorlar?"

"ÜÇÜNCÜ YOL İÇİN ADAYIM"

Uzun süredir parti çinde devam eden "değişim" taleplerine de değinen Öymen, CHP'nin değişim talebinde samimi olmayanlar ile statükocular arasına sıkıştığını dile getiren Öymen, genel başkan adaylığını "Bir üçüncü yol açmalıyız. Bu yol Atatürk'ün yoludur, sosyal demokrasinin yoludur. Bu yol için CHP Genel Başkanlığı'na aday olduğumu açıklıyorum" sözleriyle ilan etti. 

CHP'DE KOLTUK MÜCADELESİ

CHP'de genel başkan olmanın amaç haline geldiğini dile getiren ve bunun büyükbir sorun olduğunu dile getiren Öymen, "CHP'de genel başkan olmak benim için araçtır, amaç önce CHP'de sonra Türkiye'de devrim yapmaktır" dedi.

ÖZEL İLE ADAYLIKLARININ AYNI GÜNE DENK GELMESİ

Özgür Özel'in de kendisiyle aynı gün açıklama yapması hakkında konuşan Öymen, Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel arasında bir danışıklı dövüş olduğuna dair spekülasyonlar hakkında ise şunları söyledi:

"Biz 15 Eylül tarihini 2 hafta önce belirledik. Özgür Bey'in bugün açıklama yapacağına dair bir bilgimiz yoktu. Bu bir tesadüf de olabilir başka bir planlama da olabilir. Sayın Genel Başkan ile de bir görüşmem olmadı. Danışıklı dövüş var mı yok mu bilemem. Sayın Özgür Özel çok değerli ve çalışkan bir milletvekilidir. Benim kimseyle kişisel bir sorunum yok."

İşte CHP'nin yeni genel başkan adayı: Örsan Kunter Öymen kimdir? İşte CHP'nin yeni genel başkan adayı: Örsan Kunter Öymen kimdir?